Mohutné africké baobaby staré přes 1000 let umírají. Vědci neví proč
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mezinárodní tým výzkumníků přišel se zjištěním, že většina nejstarších a největších baobabů, prastarých afrických stromů, v posledních 12 letech umírá. Z umírání těchto afrických ikon vědci podezřívají klimatické změny, důkazy však nemají.
Výzkumníci z univerzit v Jihoafrické republice, Rumunsku a USA se domnívají, že jsou za umírání zodpovědné klimatické změny zasahující celou jižní Afriku. „Máme podezření, že může mít úbytek monumentálních baobabů alespoň částečnou spojitost s významnými změnami klimatických podmínek, které se dotýkají jihu Afriky obecně,“ cituje web BBC ze zprávy zveřejněné vědeckým týmem v časopise Nature Plants.
Ke zkoumání těchto stromů, jejichž stáří sahá až dva a půl tisíce let do minulosti, se vědecký tým uchýlil už v roce 2005. Od té doby pomocí radiokarbonové metody zkoumá stáří a strukturu těchto stromů po celé jižní Africe.
K jejich překvapení zjistili, že osm ze třinácti nejstarších a pět ze šesti největších baobabů, které zkoumali, buď naprosto umřelo, nebo došlo ke kolapsu jejich nejstarších částí. Všechny mrtvé či umírající stromy jsou staré od jednoho do více než dvou a půl tisíce let. „Předpokládáme, že to má souvislost se zvyšující se teplotou a suchem,“ řekl BBC vedoucí týmu Adrian Patrut. K učinění definitivního závěru však vědci podle svých slov zatím nemají dostatek důkazů.