V menších městech má ANO problém, voliči preferují spíše nezávislá hnutí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše se veřejně chlubí vítězstvím v drtivé většině českých krajských měst. Kandidáti ANO však mají problém oslovit voliče v menších okresních městech. Hnutí, jež v posledních letech dominuje celostátní politice, zvítězilo jen v 13 z 57 okresních měst, pokud nepočítáme krajská města. Nejhorších výsledků se ANO dočkalo v nejmenších okresních městech, v nichž obyvatelé preferovali spíše místní nezávislá hnutí. Obecně lze dle výsledků konstatovat, že čím menší město, tím má hnutí ANO menší šanci na úspěch v komunálních volbách. Kde se lidé znají lépe navzájem, tam dají méně pravděpodobně svůj hlas hnutí současného premiéra.
Babišovo hnutí zvítězilo jen ve 3 z 18 okresních měst do 20 tisíc obyvatel. V Českém Krumlově jen těsně porazilo lidovce, přesto získalo pouhých 13 % hlasů. Výraznějšího úspěchu dosáhlo jen v Lounech a Jičíně. V ostatních 15 městech hnutí převážně daleko zaostalo za místními sdruženími. Například v Jeseníku drtivě zvítězilo sdružení Jeseník srdcem s 41 % hlasů. Ve městě přitom poslední čtyři roky vládlo právě hnutí ANO.
Hnutí současného premiéra výrazně neuspělo ani v Benešově, kde bylo přitom reprezentováno i středočeskou hejtmankou Jaroslavou Jermanovou. Na vítěznou Volbu pro Benešov hnutí ztrácelo téměř 25% hlasů. Vyloženě za debakl může ANO považovat svůj volební výsledek v Prachaticích, kde obsadilo pouhé jedno křeslo v zastupitelstvu.
Podobná čísla panují i ve městech s dvaceti až třiceti tisíci obyvateli. Z 19 měst zvítězilo hnutí ANO rovněž jen ve třech. Těsného vítězství dosáhlo v Chrudimi a výraznějšího v Sokolově a Šumperku. V dalších městech hnutí ANO útočilo na vítězství již častěji, například v Havlíčkově Brodě, kde ztrácelo jen desetinu procenta na vítěznou ODS, nebo v Novém Jičíně, kde bylo poraženo ČSSD o jedno procento hlasů. Ve zbytku „středně velkých“ měst dosahovalo ANO výsledků mezi 12 % až 23 % hlasů.
S rostoucím počtem obyvatel ve městech rostla i šance hnutí ANO uspět v komunálních volbách. Ze sledovaných okresních měst mělo ANO největší úspěch v těch, které mají více než 30 tisíc obyvatel. ANO zvítězilo hned v 7 ze zbylých 20 okresních měst. Hnutí suverénně opanovalo volby například v Příbrami (39 % hlasů) nebo v Děčíně (28 %). Radovat se mohlo i v České Lípě, Opavě, Prostějově či v Přerově.
Hra čísel však nemusí platit pokaždé. Výsledky ukazují, že Babišovo hnutí může propadnout i ve větších městech. Jako příklad lze uvést Kolín, kterému suverénně vládne s téměř 63 procenty hlasů hnutí Změna pro Kolín vedené oblíbeným poslancem a starostou Vítem Rakušanem. ANO zde získalo pouhých 11 %. Zvítězit se hnutí ANO nepodařilo ani v moravskoslezském Frýdku-Místku a Karviné, kde se nadále daří jinak strádající ČSSD.