Omezení biopaliv

Piráti provokují Babiše. Navrhují zrušit přimíchávání biopaliv do pohonných hmot

Omezení biopaliv
Piráti provokují Babiše. Navrhují zrušit přimíchávání biopaliv do pohonných hmot

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pirátští poslanci se rozhodli brnkat na nervy předsedovi vlády Andreji Babišovi. Navrhli totiž novelu zákona, který by zakazovala přimíchávat biopaliva do pohonných hmot. Pokud by zákon prošel, týkal by se především některých společností holdingu Agrofert, který má Andrej Babiš ve svěřenském fondu. Právě společnost Preol, jež spadá pod holding, je největším českým výrobcem bionafty. Ještě v roce 2016 státem vlastněný distributor pohonných hmot Čepro odkupoval od firem Preol a Primagra přes 80 procent celkového množství bionafty.

Piráti však při představení novely zákona o ochraně ovzduší uvedli jiné argumenty, proč by se měla zrušit povinnost přimíchávat biopaliva do pohonných hmot. Poslanci Radek Holomčík s Danou Balcerovou argumentovali devastací krajiny, začátkem snižování emisí či podporou inovací a rozvoje.

„Rozvoj smysluplných technologií obnovitelných zdrojů energie přináší velký potenciál i pro českou akademickou a komerční sféru. Investice do rozvoje těchto technologií proto nevnímám jenom jako investice do lepšího životního prostředí, což by samo o sobě stačilo, ale také jako investice do konkurenceschopnějšího hospodářství naší země,” řekl místopředseda zemědělského výboru Radek Holomčík.

Sám také poukázal na to, že je zemědělská půda znehodnocená pěstováním plodin jako je řepka či kukuřice. Biopaliva první generace, tedy bioetanol, metylester řepkového oleje a metylester mastných kyselin, navíc podle poslanců způsobují nekompenzovatelné škody na lokální i globální úrovni. To ostatně potvrzují i hydrologové, kteří varují, že biopaliva první generace dlouhodobě kontaminují podzemní vody.

Celý nápad však narazí u premiéra Andreje Babiše. Jeho bývalé společnosti jsou totiž dodavatelem státem vlastněného distributora pohonných hmot Čepro. Ještě v roce 2016 nakoupilo od společností Preol a Primagra z holdingu Agrofert přes 80 procent celkového množství bionafty. V předminulém roce byl podíl už nižší. Nákup biopaliv Čepra od společnosti Preol dosáhl 52 procent a u firmy Primagra necelých čtyř procent.

Podle Pirátů však není cílem zákona jednoznačně poškodit premiéra Babiše. „Návrh je mířen proti současné praxi. Pan premiér je, bohužel, jeho součástí, ale návrh není primárně mířen proti němu,“ řekl pro Echo24 Radek Holomčík.

Neposlušní poslanci

Zákonodárci už před čtyřmi lety hlasovali o zrušení daňové podpory biopaliv. Ve sněmovně se odehrála groteskní situace, kdy se Andrej Babiš zdržel hlasování, tři poslanci z hnutí ANO se postavili proti daňové podpoře a pětadvacet zákonodárců vyslovilo návrhu podporu. To se setkalo s velkou kritikou opozice, že se Babiš dopustil veřejného podvodu a lži. Kalousek tehdy připomněl, že díky hlasům poslanců ANO přiteče Agrofertu ze státního rozpočtu na pět miliard korun.

Andrej Babiš nicméně po hlasování a kritice uvedl, že poslanci měli hlasovat pro zrušení podpory. „Nejsem ale předseda poslaneckého klubu a ten se rozhodl tak, že bude plnit koaliční smlouvu,“ řekl tehdejší majitel Agrofertu Babiš. Dodal, že se zdržel hlasování kvůli tomu, že by se u něj jednalo o střet zájmů.

Sám Babiš přitom před hlasováním uvedl, že bude hlasovat pro zrušení podpory. „Samozřejmě že jsem ve střetu zájmů. To všichni věděli. Já jsem ve střetu zájmů, už když ráno otevřu oči. Já budu hlasovat proti tomuto zákonu. Mně je úplně jedno, jestli ho sněmovna přijme, nebo ne,“ řekl dříve Andrej Babiš.

Babišův lobbing

Současnému premiérovi ovšem nebylo úplně jedno, jestli se v roce 2010 přijme zákon, který navýší podíl biosložky v benzinu a naftě. Tehdy zákon vetoval bývalý prezident Václav Klaus. Poslanci byli tehdy přesvědčeni, že se veto nepodaří přehlasovat. Do lobingu u zákonodárců se však opřel tehdejší prezident Agrární komory Jan Veleba. 

„Byl to standardní postup. Rozeslal jsem dopisy šéfům našich regionálních komor, aby se spojili s poslanci ve svých regionech. Sám jsem některé také oslovil, například místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. A tentokrát byla i velká součinnost s Agrofertem. Komunikoval jsem s Babišem a vím, že i on všemu věnoval mimořádné úsilí,“ řekl tehdy Jan Veleba.

Sám Andrej Babiš poté přiznal, že měl na navýšení podílu biosložek v naftě a benzinu velký zájem. „Ano, lobboval jsem za biopaliva. Volal jsem třeba některým poslancům. Nebojím se říkat své názory nahlas,“ řekl dříve Andrej Babiš.