Chyba v přímém přenosu

Poláci se zlobí. Židé ve Varšavě prý povstali proti polskému režimu, tvrdila reportérka

Chyba v přímém přenosu
Poláci se zlobí. Židé ve Varšavě prý povstali proti polskému režimu, tvrdila reportérka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Reportérka americké televize MSNBC se ve středu dopustila solidního přešlapu, když na kameru prohlásila, že židovské povstání ve varšavském ghettu z roku 1943 bylo vedené vůči „polskému a nacistickému režimu“. Kritika na sebe nenechala dlouho čekat, například polská ambasáda ve Spojených státech přispěchala s opravou, že povstání bylo „hrdinským činem“ namířenému čistě proti útlaku okupujícího Německa, které na území Polska vystavělo hned několik koncentračních táborů.

K incidentu došlo ve středu při živém vstupu zahraniční zpravodajky Andrey Mitchellové. Ta hovořila o návštěvě viceprezidenta USA Mika Pence v Polsku. „Viceprezident a jeho manželka navštíví místo, kde polští Židé ve varšavském ghettu povstali proti polskému a nacistickému režimu během události, která trvala měsíc,“ řekla. 

Polská ambasáda ve Spojených státech cítila nutnost její neznalost opravit. „Děkujeme Andree Mitchellové za její zprávy z Varšavy. Nicméně povstání ve varšavském ghettu z roku 1943 byl hrdinský čin namířený proti nacistům, kteří ghetto založili a realizovali politiku holokaustu. Polsko bylo během druhé světové války napadeno a okupováno nacistickým režimem,“ uvedla na svém twitterovém účtu.

Povstání ve varšavském ghettu byl ozbrojený konflikt mezi varšavskými Židy a německými okupanty v průběhu druhé světové války. Hlavní boje začaly 19. dubna 1943, houževnatý židovský odpor zlomil 16. května 1943 až SS-Brigadeführer (později Gruppenführer) Jürgen Stroop. Němci povstání tvrdě potlačili. Na místě zahynuly tisíce Židů, další desetitisíce pak byly odvezeny do koncentračních táborů.  

Mezinárodní konference o Blízkém východu začala ve Varšavě ve středu, a to večeří zástupců šesti desítek zemí v Královském zámku s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a polským prezidentem Andrzejem Dudou v roli hostitelů. Vlastní jednání konference, které se účastní také izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jsou na programu ve čtvrtek.

, jhr