Stovky tisíc Řeků demonstrovaly. Proti Makedonii
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Stovky tisíc Řeků v neděli v centru Atén protestovaly proti své vládě, která se snaží najít kompromis ve sporu o název bývalé jugoslávské republiky Makedonie. Atény a Skopje se v posledních týdnech pokoušejí uzavřít dohodu, podle které by balkánská republika mohla přidat k označení Makedonie přívlastek Nová, Severní, Vardarská či Horní. Demonstranti použití slova Makedonie v jakémkoli budoucím jménu sousední země odmítají.
Statisíce demonstrantů s řeckými vlajkami a transparenty, kterým dominovaly nápisy se slovem Ochi, tedy řeckým Ne, se shromáždily na náměstí před budovou řeckého parlamentu. Lidé skandovali hesla „Ruce pryč od Makedonie“ či „Makedonie je Řecko“.
Podle agentury Reuters dnešní demonstrace počtem účastníků překonala i velké protesty proti úsporným opatřením, které se v hlavním městě krizí sužované země konaly v uplynulých letech. Protestu se podle fotografií zúčastnila také řada duchovních řecké ortodoxní církve, která kompromis se sousedy rovněž odmítá.
„Jsem tu kvůli Makedonii. Makedonie je naše. Je to součást Řecka. Nenecháme je, aby nám ji vzali,“ řekla agentuře Reuters 72letá Persefoni Platsurisová.
Mezi řečníky na dnešní demonstraci byl světově uznávaný řecký skladatel Mikis Theodorakis, podle kterého hospodářská krize nevypudila z paměti lidí řeckou historii. „Pokud povolíme, dopustíme, aby dveřmi otevřenými dokořán vešla tragická historická lež a usídlila se tu natrvalo,“ řekl 92letý umělec, symbol odporu proti vojenské juntě, která jihoevropské zemi vládla v letech 1967 až 1974. Autor hudby k filmu Řek Zorba vyzval také k uspořádání referenda k otázce názvu sousední země.
Řecko v čele s levicovým premiérem Alexisem Tsiprasem a Makedonie, kterou vede sociální demokrat Zoran Zaev, se v posledních týdnech snažily za zprostředkování OSN ukončit léta trvající spor o název bývalé jugoslávské republiky. Atény kvůli němu od počátku 90. let blokují snahu Skopje stát se členem Severoatlantické aliance i Evropské unie.
Název Makedonie považují Řekové za zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou severořeckou provincii. Oficiálně se v OSN a na mezinárodním scéně prozatím používá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie.
Podle nepotvrzených zpráv se vlády v Aténách a Skopje dohodly na kompromisu a země by se mohla jmenovat Republika Nová Makedonie. Zpravodajský server MKD ale dříve napsal, že ve hře jsou kromě toho i Republika Severní Makedonie, Republika Vardarská Makedonie, Republika Horní Makedonie a Republika Makedonie (Skopje).
Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil list Kathimerini, se proti tomu, aby balkánská republika mezi Srbskem, Kosovem, Bulharskem, Albánií a Řeckem nesla ve svém názvu slovo Makedonie, staví 71 procent Řeků. Proti je také vládní strana Nezávislí Řekové, která je menším koaličním partnerem hnutí Syriza premiéra Tsiprase.