Policie a žalobci se podvolili Babišovi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Co psal Andrej Babiš junior na přelomu roku policii? Chtěl už tehdy vypovídat o podvodu na Čapím hnízdě a otec Andrej Babiš senior mu v tom chtěl za každou cenu zabránit?
V civilizované společnosti jsou hluboké důvody, proč se tak ostře brání všem střetům zájmů. Dostávají totiž lidi do vyhrocených, až perverzních situací. To se v posledních pěti letech přihází českým novinářům, policistům a žalobcům od chvíle, kdy si Andrej Babiš nejdřív koupil vydavatelství Mafra s deníky MF DNES a Lidovými novinami a po následných volbách vstoupil do vlády.
Je zvrácené ostře kritizovat někoho, kdo vám každý měsíc posílá výplatu a pro koho pracujete. Přirozeně hledáte cestu, jak se té kritice vyhnout. V Babišových novinách nemusela nastoupit žádná babišovská cenzura, kdy by někdo zastavoval kritické články o Andreji Babišovi nebo prosazoval pozitivní. Novináři přirozeně přešli do módu autocenzura. Mnozí z nich lhali sami sobě, ale nepřipouštěli si to. Aby si sami před sebou udrželi alespoň nějakou důstojnost. Tím sloužili lépe a přirozeněji. Na žádnou cenzuru nemuselo dojít. Autocenzura šlapala a šlape na plné obrátky. Každý den se nabízí řada exemplářů. Čím jemnější a sofistikovanější autocenzura je, tím líp pro Babiše. Působí to přirozeněji a věrohodněji. Jemná, neškodná kritika je jen vítána. Zvyšuje věrohodnost.
Mnohem horší než v případě babišovských médií je to u policistů a žalobců, kteří mají v zemi monopol na represi. Andrej Babiš byl mezi žalobci a policisty důvěrně známou figurou dávno předtím, než nastoupil do politiky. Vyšetřovali a dozorovali jeho případy – a nebylo jich málo. Své o tom ví i současná vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, která na Babiše narazila už jako začínající státní zástupkyně v severočeských Litoměřicích. V jeho počínání při ovládnutí lovosické Lovochemie tehdy viděla dva vážné hospodářské trestné činy. Zneužití informací v obchodním styku a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Horní trestní sazba je deset let vězení. Při reorganizaci státního zastupitelství byl Bradáčové případ odebrán a odložen. Takových dalších byla spousta. Nejkřiklavější je samotný původ Babišova majetku a pokusy o privatizaci Unipetrolu. Policisté, kteří je odkládali, jsou dodnes ve službě. Jeden z nich, Jiří Mazánek, se po Babišově nástupu do premiérského křesla stal šéfem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Pár měsíců nato se objevila zpráva, že se odkládá vyšetřování machinací s korunovými dluhopisy Agrofertu, které dnes Babišovi zajišťují živobytí. Tvoří většinu jeho deklarovaných legálních životních příjmů.
Neformální vliv na policii měl Andrej Babiš už jako byznysmen. Přinejmenším od chvíle, kdy se ministrem vnitra stal v roce 1998 Stanislav Gross.
Pak přišlo přerušení od chvíle, kdy se ministrem vnitra stává ve vládě vedené ODS v roce 2010 nejdřív Radek John z Věcí veřejných a později nestraník Jan Kubice, do konce loňského října, kdy Babiš vyhrává ve volbách a bez důvěry vládne až do července letošního roku.
V té době, v létě roku 2017, přichází do sněmovny žádost o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání kvůli dotačnímu podvodu na Čapím hnízdě. Původní i nová povolební sněmovna Babiše vydává. Spolu s ním jsou obviněni i jeho rodinní příslušníci včetně jeho syna Andreje juniora. Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, která byla požádána Babišem nebo jeho blízkými o dohled nad dozorem, už 30. června 2017 upozorňuje, že doba prověřování případu je jen „hraničně akceptovatelná“. Upozorňuje, že Babiš a jeho rodina dělají obstrukce, které případ protahují. „Jde nepochybně o trestní věc komplikovanou a rozsáhlou, když současně lze zaznamenat procesní neochotu k součinnosti ze stran některých privátních subjektů, která zpomaluje postup řízení.“ Vyzývá žalobce i policisty, aby udělali všechno pro to, aby obstrukcím zabránili.
Letos v červnu se na výslech dostavuje Babišova obviněná manželka Monika i jeho dcera Adriana. Jediný, ke komu se policisté nemohou propracovat, je jeho syn Andrej junior. Dostávají jen lékařskou zprávu psychiatričky Dity Protopopové (v té době už dlouholeté poradkyně Andreje Babiše a kandidátky jeho politického koncernu ANO do komunálních voleb), že Andrej junior je psychicky nemocný a není schopen se účastnit trestního řízení.
Policie není schopna Babiše juniora dostat do Prahy. Už koncem roku 2017 ale přichází do Kriminalistického ústavu Policie České republiky z telefonu Andreje Babiše juniora mail, že byl unesen proti své vůli na Ukrajinu a na Krym. Policie začíná případ vyšetřovat. Z nepochopitelných důvodů tak nečiní vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil s dozorovým státním zástupcem Jaroslavem Šarochem, kteří by Babiše juniora potřebovali dostat k výslechu, aby mohli případ dokončit a poslat před soud.
Podezření dostává na stůl obvodní oddělení kriminální policie pro Prahu 1 za dozoru Městského státního zastupitelství v Praze. Toho stejného státního zastupitelství, které dozoruje Čapí hnízdo. Policisté a žalobci se v případě podezření z únosu smíří s tím, že jim advokáti pošlou fotku Andreje juniora s jeho matkou Beatrice, první ženou Andreje Babiše. Jako doklad aktuálnosti jim stačí, že jsou na fotce s aktuálním vydáním deníku Blesk.
Bývalý policejní prezident Oldřich Tomášek tvrdí, že je to nehorázné. „V žádném případě se takto nemá postupovat, to je těžko uvěřitelné. A to říkám se zkušeností čtyřiceti let u policie, z toho dvacet na vyšetřovačce. Normální je, že se takový člověk vyslechne, aby se nade vši pochybnost vědělo, jestli je, či není v pořádku. A pokud by byl v cizině, nechá se vyslechnout cestou právní pomoci. Ale bez toho, že s tím člověkem mluvíte, nemůžete takový případ uzavřít,“ říká pro Seznam.cz. „Pokud to tak bylo, státní zástupce nedělal dobře svoji práci. Je to přece jasné: nedovedu si představit, že nějaká žena přijde nahlásit znásilnění a já to nechám být, protože mi někdo jiný řekne, že znásilněná nebyla a že je to hloupost. A nebudu s ní ani mluvit.“
Městské státní zastupitelství ani policie to neumí vysvětlit. Vymlouvají se, stejně jako ministr vnitra Jana Hamáček, že policie už několik měsíců ví, kde Babiš junior je. Prý je ale složité se k němu ve Švýcarsku dostat a vyšetřit ho.
Vzápětí vychází najevo, že ještě do včerejška ani nepožádali Švýcarsko o právní pomoc. Nemluvě o mezinárodním zatykači, o jehož vydání mohli požádat soud.
Vypadá to jako exemplární snaha zamést případ pod koberec. Za přímé asistence ministra vnitra Jana Hamáčka.
Právě na výslechu Babiše juniora visel až do úterka celý případ Čapí hnízdo. Až v úterý, poté co v pondělí večer Seznam.cz odvysílal rozhovor s Andrejem juniorem, kde tvrdí, že byl unesen na Krym, aby nevypovídal v případu podvodu na Čapím hnízdě, státní zástupce Šaroch veřejně říká, že by mohl případ rozdělit. Babiše juniora z něj vyjmout do samostatného řízení. To znamená snazší cestu k odeslání Babiše seniora a ostatních obviněných k soudu.
Do toho přichází do redakce Seznam.cz dopis z adresy Andreje juniora. Prosí novináře o kontakt s policií. Chce vypovídat o svém únosu: „Teď čtu v novinách, že můj otec řekl, že musím být pod ‚neustálým dozorem‘ vzhledem ke své pseudonemoci, které se říká schizofrenie. Tím překročil červenou čáru, protože to je lež a sahá to a dotýká se to mé osobní svobody. Nejsem vůbec pod ‚dozorem‘ ve Švýcarsku, ale volný. Četl jsem taky, že policie znovu otevřela můj případ ‚únosu‘. Jestli je člověk opravdu unesen, nebo ne, je jedna záležitost, ale to, že můj pečovatel řekne ‚Já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený (v psychiatrické léčebně)‘, je druhá. Přeji si být telefonicky v kontaktu s Policií ČR, vyšetřující můj případ z Ukrajiny a Ruska. Možná mi to za ten trik se skrytou kamerou vybavíte.“
Z okolností, které jsou známy, se jasně skládá závěr. Andrej junior chce vypovídat na policii. Jeho otec se mu v tom podle všeho snaží za každou cenu zabránit. A policie mu jde na ruku.
Řešení je poměrně snadné. Nechat Andreje juniora vyšetřit. Zjistit, jestli je schopen výslechu, a ten výslech s ním případně udělat.
Je také nejvyšší čas, aby policie zveřejnila, co bylo v dopisu, který Andrej junior poslal do Kriminalistického ústavu. Byla tam už tehdy zmínka, že chce vypovídat o Čapím hnízdě a otec mu v tom chce za každou cenu zabránit?
Policisté a žalobci čelí v této chvíli vážnému podezření, že se podvolovali zájmům Andreje Babiše seniora.