V Bukurešti se scházejí další demonstranti. Nepokoje mají už 450 zraněných
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Organizátoři pomalu svolávají lidi na další protivládní demonstrace v rumunské metropoli Bukurešti. Během včerejších protestů, kde se sešly desítky tisíc lidí, bylo zraněno více než 450 osob. V nemocnici skončilo dalších 70 lidí, z toho 11 policistů. Dva policisté jsou ve vážném stavu.
Policie proti demonstrantům použila slzný plyn a vodní děla, při střetech bylo také několik lidí zadrženo, uvedla agentura AP. Proti vládě vedené sociálními demokraty v Rumunsku v pátek protestovaly desítky tisíc lidí po celé zemi. V Bukurešti se jich podle agentury DPA sešlo asi 20 000. Protesty zorganizovala uskupení, která sdružují Rumuny pracující v zahraničí. Ti si stěžují na nízké platy, na pokusy vládnoucí strany oslabit rumunskou justici a na korupci.
Aktivisté na sociálních sítích na sobotní večer svolávají další protestní akce. Událost s názvem „Neodejdeme, dokud to neuděláte vy!“ má začít v 18.00 místního času (17.00 SELČ).
Radnice rumunské metropole podle policie v pátek nařídila „evakuovat“ hlavní bukurešťské Vítězné náměstí v centru města. Postup bezpečnostních složek tak hájil policejní mluvčí Georgian Enache, podle něhož byl zákrok oprávněný, protože demonstranti byli několikrát vyzváni, aby náměstí opustili.
Policie během střetů zadržela 33 lidí, uvedla ruská agentura RIA Novosti. Zahájeno bylo osm trestních řízení. „Důrazně odsuzuji brutální zásahy policie, které byly naprosto nepřiměřené postupu většiny demonstrantů,“ uvedl již v pátek na facebooku rumunský prezident Klaus Iohannis, který je kritikem levicové vlády. Postup policie podle něj musí vysvětlit ministerstvo vnitra.
Někteří demonstranti se v metropoli pokoušeli dostat přes příslušníky bezpečnostních složek do budovy vlády. Jiní házeli na pořádkovou policii dlažební kostky nebo zápalné lahve. V pátek se demonstrovalo i v dalších rumunských městech, tam ale měly na rozdíl od Bukurešti demonstrace relativně klidný průběh, uvedla agentura AP.
Demonstrantům mimo jiné vadí kontroverzní zmírnění trestního zákona, které schválil parlament ovládaný levicí. Podle opozice umožní některým poslancům vládní koalice vyhnout se trestnímu stíhání. Jedním z nich by mohl být i vlivný šéf Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea. Je předsedou parlamentu a fakticky řídí vládu; premiérem se nemohl stát kvůli tomu, že byl předloni podmínečně odsouzen za volební podvody a podplácení.