Babišovy urážky jsou nepřijatelné, budeme to dál řešit, vzkazuje šéf EP
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V reakci na urážky premiéra Andreje Babiše (ANO) směrem k europoslancům, které zajímá jeho střet zájmů, se vedení Evropského parlamentu shodlo, že Babišův postoj je nepřijatelný. Slova předsedy vlády o „vlastizrádných“ českých europoslancích a o „pomatené“ předsedkyni výboru pro rozpočtovou kontrolu Monice Hohlmeierové budou mít dohru i na úrovni Evropské komise i Evropské rady. Právě Komise Babiše kvůli střetu zájmů vyšetřuje.
„Tento bod byl projednán na Konferenci předsedů, což zahrnuje předsedu Evropského parlamentu a předsedy politických skupin. Došlo k obecné shodě, že takový postoj k delegaci je nepřijatelný,“ uvedla na dotaz deníku Echo24 tisková mluvčí europarlamentu Delphine Colardová.
K reakci na Babišovy urážky vyzvala předsedu Evropského parlamentu Davida Sassoliho dopisem sama Hohlmeierová. „EU nesmí tolerovat takové urážky od šéfa evropské vlády na adresu členů instituce EU. Tento nepřípustný propad stylu politického vyjadřování žádá jasnou reakci,“ napsala Hohlmeierová v dopise a Sassoliho vyzvala, aby věc řešil s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Sassoli jí vyhoví. „Předseda Evropského parlamentu David Sassoli bere tuto otázku velmi vážně. Obsah dopisu probere s předsedkyní EK Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem,“ dodala dále pro Echo24 Delphine Colard.
Babiš znovu kritizoval Hohlmeierovou
Premiér Babiš kritizoval německou europoslankyni Hohlmeierovou opět ve čtvrtek. Řekl, že Hohlmeierová problematice vůbec nerozumí a urazila české zemědělce. Své dřívější výroky o ní považuje za správné. Čím urazila české zemědělce konkrétně, neuvedl. Naopak směrem k europoslancům Tomáši Zdechovskému (KDU-ČSL) a Mikuláši Peksovi (Piráti) se za slova o „vlastizrádcích“ omluvil s tím, že to přehnal. Zdechovský i Peksa ale jeho omluvu zpochybnili.
Mise předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Hohlmeierové v Česku dospěla k závěru, že ČR nemá jasná pravidla pro řešení situací, které by mohly být vnímány právě jako konflikt zájmů. Babiš se s misí europoslanců odmítl setkat.
Loňská zpráva auditorů EK týkající se dotací ze strukturálních fondů EU konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, ač ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Babiše a střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost.