KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ

Adam Vojtěch přiznal, že Babišova vláda porušila zákon

KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ
Adam Vojtěch přiznal, že Babišova vláda porušila zákon

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Příběh ministerstva zdravotnictví za vlády Andreje Babiše je pozoruhodným úkazem. Nejde jen o komické střídání ministrů se sekvencí v moderní historii České republiky nevídanou.

Pozoruhodné je i to, jak lehkovážně si tento úřad v pandemické krizi, zcela zásadní pro omezování svobody, pohrává se zákonem. Šestinedělní místodržící tohoto ministerstva, profesor Petr Arenberger, prohlásil hned na startu, že vědomě poruší pandemický zákon tím, že omezí shromažďování lidí, k čemuž nemá pravomoc. Prý to bude platit alespoň čtrnáct dní, než mu to soud zruší.

Pak začal Nejvyšší správní soud, který je podle pandemického zákona jedinou instancí, která o vládních restrikcích rozhoduje, shazovat jeden vládní zavírací verdikt za druhým. Jasně řekl, že vláda neměla právo zavřít obchody, restaurace, že neměla právo nařizovat roušky na ulicích.

Ministr Arenberger to vždy ignoroval, a když soud opatření zrušil, vydal nové, kde mírně jinými slovy udělal přesně to, co soud prohlásil za porušení zákona. To pohrdání soudem bylo čím dál víc do očí bijící.

Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch je vzděláním právník. Takže mu zjevně hned po převzetí úřadu došlo, že nic z toho, co soud napadl, se nesmí nechat dál zavřené. Leda by se osobně podílel na porušování zákona. Za což by mu hrozila odpovědnost za žaloby, které by začali podávat podnikatelé za restaurace a služby. Věděl, že by mu stejně jako jeho předchůdci Petru Arenbergerovi mohlo hrozit i trestní stíhání za zneužití pravomoci. Že pohrdat rozsudkem soudu nemusí být bez následků.

Proto se rozhodl, že prosadí, aby se restaurace mohly otevřít nikoliv původně plánovaného 14. června, ale hned v pondělí 31. května. Dal jasně najevo, že on osobně se odmítá podepsat pod porušování pandemického zákona. Upozorňuje otevřeně, že podle současného pandemického zákona se dají obchody nebo restaurace a služby omezovat, nikoliv úplně zavírat. „Ano, případně bychom museli upravit i pandemický zákon, protože faktem je, že jsme v tuto chvíli v situaci, kdy máme rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které říká, že podle současné legislativy ministerstvo tyto pravomoce nemá. V zásadě tak jediná možnost je řešit to skrze krizový zákon, respektive nouzový stav, což asi není úplně namístě. Jediná možnost je v nějakém zrychleném režimu upravit pandemický zákon. Pokud to situace nebude vyžadovat, tak by to nemuselo být nutné,“ řekl Vojtěch pro Radiožurnál.

Kromě jasného přiznání, že bez nouzového stavu se nic v zemi zavírat nedá, Vojtěch přiznává, že tady Babišova vláda schvalováním restrikcí jeho předchůdce profesora Arenbergera pohrdala soudem a vědomě porušovala pandemický zákon.

Tím výrokem skvěle nabil podnikatelům na žalobu o náhradu škol. I k případnému vymáhání škod po jeho předchůdci na ministerstvu. Adam Vojtěch jako právník jasně říká: Babišova vláda zavíráním porušovala zákon. Lepší munici k žalobám si už ani nejde vymyslet.

30. května 2021