Přístup Finanční správy k podnikatelům

Finanční správa se chová jako tvrdá pěst moci. Musí se změnit, říká Bábek

Přístup Finanční správy k podnikatelům
Finanční správa se chová jako tvrdá pěst moci. Musí se změnit, říká Bábek

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Přístup Finanční správy k podnikatelům a živnostníkům se od roku 2013 velmi zhoršil, říká v rozhovoru pro deník Echo24 předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek. „Finanční správa se tu 25 let chovala velmi rozumně, korektně a především zdrženlivě. Jenže došlo k obratu,“ říká Bábek, podle něhož tento obrat úzce souvisí s nástupem dnes premiéra v demisi Andreje Babiše do čela resortu financí. Podnikatelské odbory proto zkontrolovaly práci Finanční správy při kontrolách EET a s výsledky dnes seznámí veřejnost. 

Chystáte se hovořit o pochybení Finanční správy při kontrolách EET a zveřejnit seznam požadavků na změny. Jaké jsou šance, že vaše požadavky Finanční správa či ministerstvo financí vyslyší?

Myslím, že šance jsou velmi malé, pokud nebude tlak dostatečně soustředěný a důsledný.

Jak bude ten tlak vypadat?

V první řadě se snažíme všechny informace, které jsme zjistili, dostat do veřejného prostoru. Další krok bude směřovat do parlamentu, kde budeme s naším zjištěním seznamovat poslance a senátory. Budeme se snažit v jednotlivých klubech jednat o tom, jestli se skutečně má Finanční správa chovat jako tvrdá pěst moci, nebo to má být správa státu.

Podnikatelské odbory zkontrolovaly práci Finanční správy při kontrolách EET. Jak ta kontrola vznikala?

Seznámili jsme se s velkým množstvím případů kontroly EET. Udělali jsme také analýzu statistiky, to znamená počtu kontrol a počtu pokut. Udělali jsme rozbor konkrétních případů. Tyto údaje a informace jsme dali do vztahů a souvislostí, což, myslím, zatím nikdo neudělal.

S výsledky kontroly ve středu seznámíte veřejnost. Můžete naznačit, k čemu jste došli?

Došli jsme k docela tristnímu závěru. To, co se přihodilo v ČR, je výrazná změna přístupu Finanční správy o sto osmdesát stupňů. Před čtyřmi či pěti lety jsme všichni podnikatelé a živnostníci registrovali Finanční správu, nebo státní správu obecně, jako někoho, kdo se v zásadě chová korektně. To se v průběhu minulých čtyř let změnilo výrazně. Finanční správa místo zdrženlivého využívání své moci jen v odůvodněných případech začala svou moc, kterou jí zákon, zneužívat. A to tak, že se stalo běžným jevem, aby Finanční správa obvinila podnikatele bez jakýchkoli důkazů a postavila se k tomu stylem ‚Podnikateli, braň se, můžeš jít přece k soudu‘. Že v poslední době Finanční správa prohrává řadu soudních sporů, je důkazem toho, jakým způsobem postupuje. Finanční správa přestala kontrolovat, začala vytvářet tlak.

‚Změnu způsobil Andrej Babiš‘

Máte nějaké vysvětlení, co to změnu způsobilo?

Samozřejmě mám. Tu změnu způsobil Andrej Babiš svým přístupem k malým podnikatelům a živnostníkům. Aniž bych to chtěl personifikovat, bohužel musím. Jeho zájmem je dostávat co nejvíce peněz do státní kasy, aby z ní mohl co nejvíce čerpat, o tom není pochyb. Říkám to hlasitě, kdykoli a kdekoli se mě na to někdo zeptá. Kromě Andrej Babiše na té změně nesou velkou vinu politici ČSSD, jako jsou paní Marksová, pan Mládek, Dienstbier a další, kteří s velkou chutí naskočili na tento špek Andreji Babišovi a vrhli se do ideologického třídního boje proti malým podnikatelům a živnostníkům.

V dubnu jste jednali s ministryní financí v demisi Alenou Schillerovou i s Generálním finančním ředitelství. Chápou vaši kritiku?

Zatím tu kritiku neuznávají. My doufáme, že je k tomu přimějeme. Není až tolik potřeba, aby kritiku uznali, ale aby změnili svoje chování. Chceme, aby se Finanční správa začala chovat jako správa, ne jako trestná výprava.

Hovořil jste o tom, že se debatu o chování Finanční správy pokusíte přenést do parlamentu. Cílem je tedy nějaká změna zákona?

Záleží na tom, zda je možné vrátit přístup Finanční správy před rok 2013. Finanční správa, respektive státní správa, se tu 25 let chovala velmi rozumně, korektně a především zdrženlivě. Jednala podle principu, že je lepší nechat uniknout devět viníků, než potrestat jednoho nevinného. Už 25 let máme v zákonech nástroje moci státní správy, jako jsou zajišťovací příkazy či důkazní břemeno v daňovém řízení na podnikateli, tedy že musí prokazovat svoji nevinu, a další. Například nástroj zajišťovacích příkazů dříve nebyl zneužíván, protože ho Finanční správa používala obezřetně a s mírou. Jenže došlo k tomu obratu.

Budeme v parlamentu jednat o tom, jestli je možné vrátit zpátky chování a postoje Finanční správy, respektive státní správy, do doby před rokem 2013/14. Je-li to možné, a já to nevím, nemusí se zákony měnit. 25 let jsme s nimi byli spokojeni. Pokud to možné není, je třeba jednat o změně zákonů a ubrat či sebrat bezbřehou moc Finanční správě.

Je k diskuzi i případná výměna ředitele Finanční správy Martina Janečka?

Personifikaci se bráním. Myslím, že pana Janečka si vybral Andrej Babiš, který mu uvolnil ruce a poslal ho nějakým směrem. Pana Janečka neznám, možná je to férový, bezpochyby inteligentní a pracovitý člověk. I pod jeho vedením je možné vrátit se zpět do doby korektního jednání Finanční správy. Nejsem si tím jist, moc to neočekávám, ale nechci tvrdit, že to není možné.

Radomil Bábek je podnikatel, zakladatel Asociace podnikatelů a manažerů a předseda výboru Podnikatelských odborů. Vybudoval několik úspěšných společností (Everesta, ECS Eurofinance, Marketeers, Inboox, Eyrie a další).