Hrad má smlouvu o propagaci s Huawei. Dostává za to její produkty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Miloš Zeman v poslední době velmi často podporuje firmu Huawei a její technologie. A to i přesto, že české i zahraniční zpravodajské služby před Huawei varují. Za práci tuzemských zpravodajců se přitom staví i politici napříč politickými stranami i vláda. Zemanovo bagatelizování varování zpravodajských služeb politici kritizují. Podle předsedy klubu KDU-ČSL Jana Bartoška je „čím dál obtížnější prezidentovi rozumět“.
Jedním z možných vysvětlení, proč Zeman za čínskou firmu takto „kope“, může být smlouva o provádění propagačních a jiných služeb, uzavřená mezi Správou Pražského hradu a firmou Huawei Technologies (Czech) s. r. o. z roku 2014. Smlouva byla později dvakrát prodloužena. Výměnou za propagaci firmy získává Hrad mobilní telefony a další výrobky této čínské značky v hodnotě půl milionu korun ročně. Smlouva je dostupná k nahlédnutí v Registru smluv.
„Předmětem této smlouvy je propagace společnosti Huawei Technologies (Czech) s.r.o. jako Partnera výstavních projektů pořádaných Správou, které se uskuteční po dobu trvání této smlouvy. Partner se zavazuje poskytnout Správě plnění uvedené v této smlouvě, tj. poskytnout za dobu trvání této smlouvy mobilní zařízení specifikované níže v této smlouvě,“ stojí ve smlouvě z roku 2014, kterou za Správu Pražského hradu podepsal její ředitel Ivo Velíšek.
Součástí plnění smlouvy tedy je například poskytnutí Huawei dvakrát ročně prohlídku reprezentačních prostor Pražského hradu pro 20 osob, 160 čestných vstupenek na výstavy, 40 pozvánek na vernisáže výstav, včetně propagace Huawei na těchto výstavách.
S výroky Zemana o Huawei smlouva nesouvisí, reaguje Hrad
Deník Echo24 se zeptal mluvčího Pražského hradu Jiřího Ovčáčka, zda podpora prezidenta Zemana směrem k firmě Huawei souvisí právě s touto uzavřenou smlouvou. „Dobrý den, nesouvisí,“ odpověděl stručně Ovčáček v SMS.
Zemanovy výroky kritizují politici napříč politickým spektrem. „Pro mě je čím dál obtížnější panu prezidentovi rozumět. Jak NÚKIB tak BIS jsou samostatné autority, disponují těmi nejdůvěrnějšími informacemi a zpochybňovat jejich práci je velmi nebezpečné,“ uvedl předseda klubu KDU-ČSL a člen bezpečnostního a obranného výboru Jan Bartošek v pořadu ČT Události, Komentáře. Pořad byl vysílán krátce poté, co Zeman v TV Barrandov české zpravodajské a bezpečnostní orgány kritizoval. Bartošek dodal, že za oběma úřady stojí a že hlídají českou bezpečnost. Více o reakcích na Zemanova slova píšeme zde.
Logo Huawei na výstavách
Čínská technologická společnost má také ve smlouvě podmínku, že „logo Partnera (Huawei) a partnerský titul budou uváděny po dobu účinnosti této smlouvy na všech propagačních materiálech souvisejících s výstavami. Propagace Partnera započne na výstavy, které se uskuteční od účinnosti této smlouvy,“ stojí ve smlouvě z roku 2014.
Smlouvu aktualizuje dodatek pro roky 2018 a 2019. I v něm se Správa Pražského hradu zavazuje k propagaci Huawei. „Partner se zavazuje za provedení propagace a poskytnutí služeb dle této smlouvy Správou poskytnout Správě pro roky 2018 a 2019 mobilní zařízení či jiná zařízení a produkty Huawei pro podnikové zákazníky, např. mobilní zařízení, servery, úložné disky, modemy, datové síťové produkty v celkové hodnotě jeden milion Kč bez DPH,“ stojí v dodatku.
Huawei odmítá, že by byl bezpečnostním rizikem. „Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby svá tvrzení doložil, namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů,“ uvedla za společnost Magda Teresa Partyka už v prosinci v reakci na zprávu NÚKIB.
Zeman bagatelizuje varování BIS a NÚKIB
Zemanova kritická slova vůči českým bezpečnostním složkám zazněla v TV Barrandov ve čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem. Šéf BIS Michal Koudelka a ředitel Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil podle prezidenta Zemana ohrozili svým varováním před čínskou telekomunikační společností Huawei a ZTE ekonomické zájmy České republiky. Čína jako odvetné opatření může zarazit plánované investice Škody Auto či budování mobilní sítě 5G. Do ní chtěla investovat právě Huawei, řekl v pořadu Týden s prezidentem. „Tito dva lidé, tedy Koudelka a Navrátil, ohrozili vážným způsobem ekonomické zájmy České republiky,“ řekl Zeman v TV Barrandov.
Karolína Vaverková, Ladislav Šustr