Otevírá se homosexuálům cesta ke sňatkům a adopcím? Záleží na poslancích
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mají mít homosexuální páry možnost sňatků a adopcí, nebo se má do ústavy vnést ochrana manželství jako svazku muže a ženy? O dvou protichůdných návrzích se budou ve středu přít poslanci. Jedna skupina zákonodárců napříč poslaneckými kluby předkládá změnu občanského zákoníku, která umožní sňatky homosexuálům a zruší registrované partnerství. Druhá skupina navrhuje, aby se do ústavního pořádku dostala ochrana manželství jako svazku muže a ženy.
„Návrh novely občanského zákoníku zrovnoprávňující vztahy stejnopohlavních párů byl předložen skupinou 46 poslanců a poslankyň v čele s poslankyní Radkou Maxovou. Novela již při svém předložení získala podporu napříč téměř celým sněmovním politickým spektrem (ANO, Piráti, ČSSD, KSČM, STAN, TOP 09). Očekáváme živou diskuzi o tomto tématu, mimo jiné také proto, že je na program zařazena i ústavní novela požadujících zakotvení manželství jako svazku pouze mezi mužem a ženou,“ uvedla v tiskové zprávě Michaela Pixová za kampaň Jsme fér.
V případě přijetí novely by homosexuální páry získaly možnost společného osvojení dítěte a společné pěstounské péče. Po smrti jednoho z manželů by děti měly nárok na sirotčí důchod, i když zesnulý nebyl jejich biologickým rodičem. Podle poslanců by děti manželů stejného pohlaví měly rovněž větší šance získat dědictví. V současné době má právní vztah k dítěti pouze jeden z dvojice za případu, že jsou v registrovaném partnerství. Pokud by novela byla přijata, mohl by jeden z partnerů osvojit dítě toho druhého. Získal by tím rodičovská práva i povinnosti.
„Je to pro nás důležité ze dvou důvodů. Děti žijící ve stejno-pohlavních rodinách nemají stejná práva jako děti v tradičních rodinách. Dále je to možnost pro lidi nevstupovat do registrovaného partnerství, ale rovnou uzavírat manželství,“ řekla v úterý Maxová.
K liberálnímu návrhu se přihlásili také Piráti. „Jako jediní jsme jednotní v tom, aby manželství mohli uzavírat všichni. Měli by mít stejné výhody jako lidé v tradičním manželství,“ řekl František Kopřiva z Pirátů. Podle něj se jedná o narovnání práv.
Tradiční rodina jako základ společnosti, kontrují konzervativci
Oproti liberálnímu návrhu stojí naopak návrh konzervativních poslanců z řad KDU-ČSL, ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a STAN, kteří chtějí doplnit listinu práv a svobod o ochranu manželství jako svazku muže a ženy. „Výslovná ústavní ochrana manželství není v historii českého ústavního pořádku neznámým institutem. Byla obsažena již v Ústavní listině Československé republiky v roce 1920,“ uvádějí poslanci v návrhu. Dodávají také, že podobné znění zákona mají v Německu, Polsku, Maďarsku, Slovensku, Chorvatsku či Lotyšsku. „Lze tak mimo jiné uzavřít, že Česká republika je v současnosti jediným státem Visegrádské skupiny, jehož ústavní pořádek ochranu manželství jakožto svazku muže a ženy dosud nereflektuje,“ uvádějí poslanci.
Podle lidoveckého poslance Marka Výborného není konzervativní návrh zaměřený vůči homosexuálům. „Jedná se o věc, která je součástí našeho programu, nějaké hodnotové politiky. Není to namířené vůči nikomu. Ani proti homosexuálům, je to namířené jen jako ochrana hodnoty manželství. Chtěli jsme to učinit jako pozitivní krok a rozhodně jsme nechtěli být těmi, co říkají, že co tvrdí iniciativa Jsme fér je špatně,“ řekl již dříve Marek Výborný pro Echo24.
„Chceme manželství povýšit na ústavní hodnotu. Doufáme, že rodina, tak jak je vnímána, zůstane základem naší společnosti,“ řekl Výborný v úterý před hlasováním.
Maxová konzervativní návrh respektuje. „Samozřejmě, že skupina poslanců má právo nějakým způsobem vyjádřit svůj názor když nesouhlasí s jinou novelou. Nicméně si myslím, že společnost se nějakým způsobem vyvíjí, posouvá a stává se tolerantnější. Já respektuji jejich názor, protože vím, že i u nás je skupina poslanců s odlišným názorem. Takový je ale život,“ řekla již dříve Radka Maxová pro Echo24.
Většina poslanců má v otázce manželství volné hlasování
Kromě zástupců kampaně Jsme fér očekává ve středu živou diskuzi i jeden z předkladatelů liberálního návrhu Dominik Feri (TOP 09). „Očekávám sloučenou rozpravu k oběma bodům, která bude velmi dlouhá. A to je dobře, tohle téma si zaslouží náležitou debatu, uvedl Feri pro Echo24. Zároveň předpokládá, že liberální návrh má větší naději k přijetí: „Náš návrh má větší šanci na úspěch s ohledem na nutnost najít přísnou většinu u ústavního zákona. Očekávám, že do výborů projde.“
ODS, KSČM, ČSSD a STAN dávají svým poslancům možnost volného hlasování. „Poslanecký klub STAN se rozhodl pro volné hlasování. Nevymezuji se proti manželství pro všechny. Ctím svazek muže a ženy jako jediný přirozený svazek, ze kterého můžou vzejít děti. Proto si myslím, že by měl být svazek muže a ženy chráněn ústavou,“ řekl Petr Gazdík ze STAN.
„Někteří poslanci z klubu podepsali novelu občanského zákoníku, jiní podepsali novelu ústavy. Bude volné hlasování, každý si bude hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.