Moderna, nebo Pfizer? Data ukazují, kterou vakcínu zvolit pro třetí dávku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
S postupujícím časem a odstupem od podání prvních a druhých dávek přibývá každý den aplikovaných dávek očkování proti onemocnění covid-19. České ministerstvo zdravotnictví umožňuje lidem, aby si vybrali, jakou vakcínu si nechají aplikovat v rámci třetí dávky. Data ze zahraničí ukazují, že v případě třetí dávky je lepší očkovací látky nakombinovat a zvolit jinou, než která byla při první vakcinaci, k čemuž se přiklánějí i někteří čeští odborníci. Například výběr Moderny (Spikevax) však může být v Česku komplikovaný, vakcína zde totiž není příliš rozšířená.
Výběr očkovací látky nabízí přímo rezervační systém ministerstva zdravotnictví, v němž se lidé k očkování registrují. Většina očkovaných v Česku dostala vakcínu od firem BioNTech a Pfizer, jde téměř o 83 % všech očkovaných, zatímco druhou nejčastěji zastoupenou látkou je Moderna, jíž však bylo očkováno jen 8 %.
Data ze zahraničí navíc ukazují, že kombinovat vakcíny je vhodné. Takový postup se běžně praktikuje například v sousedním Německu, kde jsou v současnosti lidé naočkováni i třemi různými vakcínami. Z dat, která zveřejnil například americký vědec Rob Swanda, vyplývá, že v případě, že se člověk naočkoval prvními dvěma dávkami látkou Pfizer/BioNTech, bude pro něj efektivnější zvolit jako třetí dávku (tzv. booster) látku Moderna. Naopak ti, kteří dostali nejprve Modernu, by podle zveřejněných dat měli být více chráněni, pokud si nechají aplikovat Pfizer/BioNTech. V případě, že někdo dostal nejprve jednodávkovou vakcínu Janssen, je mnohem efektivnější se přeočkovat Modernou, případně vakcínou Comirnaty od Pfizer/BioNTech. Naopak mnohem menší efekt má v tomto případě podat si booster znovu látkou Janssen.
BEST BOOSTER? Mix it up — but depends which you had first. Switching vaccine for the booster seems to be the best—Pfizer to Moderna booster, Moderna to Pfizer for booster, and J&J should switch to Moderna / Pfizer booster. HT to @ScientistSwanda. #COVID19 #BoosterShots #vaccinate pic.twitter.com/Yw0R6atC7i
— Eric Feigl-Ding (@DrEricDing) October 22, 2021
V Česku je zatím většina lidí, která dostala Pfizer/BioNTech, přeočkovávána stejnou látkou. Ministerstvo však v rezervačním systému dává na výběr. Problémem ale může být to, že by Moderny nemusel být dostatek, případně skutečnost, že je Moderna dostupná jen v některých očkovacích centrech, zatímco látkou Comirnaty se očkuje téměř na každém vakcinačním místě.
Vhodnost zvolit pro třetí dávku jinou vakcínu potvrzují i odborníci. „Můj osobní (ale řekl bych, že i „imunologický“) názor zcela odpovídá praxi v některých okolních státech,“ sdělil deníku Echo24 vedoucí Centra imunologie a mikrobiologie Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem Vlastimil Král.
Podobně hovoří také imunolog Václav Hořejší. „Objevují se odborně podložené zprávy o tom, že je to vhodné kombinovat a já s tím souhlasím. Nemám žádný důvod o tom, že by ty studie byly provedeny nějak špatně, bylo to publikováno ve velice prestižních médiích. Takže ano, kombinovat, a to tak, že pokud někdo dostal vektorovou vakcínu (AstraZeneca), tak aby si dal Pfizer, nebo Modernu. A ti, kteří dostali Pfizer, a těch je nejvíc, obdrželi Modernu,“ řekl Hořejší deníku Echo24.
Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly je vhodné zvolit stejnou očkovací látku, kterou již dostal, připouští ale také, že je možné látky kombinovat. „V tuto chvíli u nás platí doporučení, že čím to schéma bylo zahájeno, tím by to mělo být ukončeno. Na druhou stranu, pokud není k dispozici ta vlastní očkovací dávka, to znamená, že jestli se zahájilo Pfizerem a Pfizer není, tak se může přeočkovávat Modernou a naopak,“ řekl Prymula deníku Echo24.
Kombinaci různých druhů vakcín doporučuje také Evropská léková agentura (EMA), který zveřejnila prohlášení, v němž uvedla, že je vhodné mixovat různé vakcíny mezi pro první, druhou i třetí dávku. Poukázala také na to, že je takový postup běžně praktikován v některých členských státech EU.
Evidence from studies on heterologous vaccination suggests that the combination of viral vector vaccines and mRNA vaccines produces good levels of antibodies against #SARSCoV2 & a higher T-cell response than using the same vaccine.
— ECDC (@ECDC_EU) December 7, 2021
Read more: https://t.co/PJ3rWCuc5c
O tom, že má očkovací látka Moderna vyšší účinnost (nedávno přejmenovaná na Spikevax), informovala nedávno také harvardská studie, podle níž se lidí, kterým byla podána Moderna, nakazilo méně než těch, kteří jsou očkováni látkou od firem BioNTech a Pfizer. Lidé očkováni vakcínou Comirnaty od zmíněných dvou firem také měli větší pravděpodobnost, že budou muset být v souvislosti s onemocněním koronaviru hospitalizováni v nemocnici. Informovali jsme o tom zde.