Druhý stupeň má jiná pravidla. Do konce června se povinná docházka nevrátí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Při návratu žáků druhého stupně základních škol se studenti setkávají s rozdílnými pravidly, jak se vyhnout koronavirové nákaze. Studenti vyšších ročníků již na základní školy mohou, přesto mají omezenou výuku, která může mít podobu pouze dvou hodin či tzv. třídnických hodin. Ministerstvo školství ani neplánuje, že by se povinná školní docházka měla obnovit do konce tohoto školního roku.
Postupný návrat žáků do tříd po koronavirové krizi přináší řadu překvapivých a protichůdných opatření. Studenti prvního stupně totiž museli být od začátku přísně rozdělováni do speciálních skupin po patnácti členech a měli svého učitele či asistenta. Děti navíc musely mít speciální režim před školou, kdy musely být na různých místech v dvoumetrových odstupech a nesměly mít mezi sebou žádný kontakt.
Oproti tomu návrat žáků druhého stupně, který proběhl v pondělí, již takto striktní pravidla neměl. Přitom pro první stupeň opatření nadále trvají. Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Michala Černého, který vede Masarykovu základní školu v Klánovicích, bylo obtížné doporučení ministerstva školství splnit.
„Bylo to horší. Vzhledem k tomu, že u druhého stupně není striktně dané, že se skupiny nesmějí míchat, tak student může být jednu skupinu v jedné a další hodinu v druhé. Je tam pouze podmínka, aby byl dodržen počet patnácti dětí,“ řekl pro Echo24 Černý.
Základní školy pro návrat studentů vyšších ročníků nemají žádnou metodiku, proto si jednotliví ředitelé upravili podmínky podle sebe. Podle Černého se tak v jeho škole sešla zpět zhruba polovina studentů.
„Návrat druhého stupně je pouze částečný. Na některých školách se dnes ani všichni nevraceli. Každý ročník může přijít v jiný den, například šesťáci v pondělí, sedmáci v úterý a tak dále. Konkrétně u nás na škole jsme měli všechny ročníky, kromě devátých. Plánujeme ale, že budou mít pouze dva předměty. Ty jsou navíc v rámci tzv. konzultací,“ řekl dále Černý.
Ministerstvo školství nemá žádné podklady k docházce druhého stupně. Podle resortu Roberta Plagy je nadále hlavním zaměřením distanční výuka, která probíhala i v době uzavření škol.
„Ministerstvo školství nemá přesná čísla k dispozici, protože ředitelé škol nemají povinnost počet žáků, kteří nastoupili, hlásit ministerstvu. Pro žáky 2. stupňů základních škol se jedná spíše o možnost konzultací či setkání třídy v rámci třídnické hodiny, základem vzdělávání je až do konce školního roku v distanční výuka,“ řekla pro Echo24 mluvčí resortu Aneta Lednová. „O zavedení povinné školní docházky do konce tohoto školního roku ministerstvo školství neuvažuje,“ dodala.
Kabinet Andreje Babiše odpískal pro tento školní rok povinnou docházku. Přitom už při květnovém návratu prvního stupně do lavic se ozývaly hlasy, že by se mělo přistoupit k běžnému provozu. Podle části politiků je pak částečné otevírání škol pouze snahou o nejmenší odpor u veřejnosti.
„Velký dík patří učitelům a ředitelům, kteří se na situaci připravili nejlépe, jak mohli a situaci zvládají. Na rozdíl od ministerstva školství, které zvolilo zbytečně složitý model, který ředitelům, učitelům i rodičům situaci jen komplikuje. Díky příznivé epidemiologické situaci měl ministr přistoupit k rozsáhlejšímu otevírání škol, především pro druhé stupně základní škol,“ řekl dříve pro Echo24 člen školského výboru a poslanec ODS Martin Baxa.
Podle dlouholetého pedagoga a šéfa hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího je celý systém navržený ministerstvem školství padlý na hlavu. „Buď mají mít školy normálně otevřeno a paní učitelka má učit děti, nebo mají mít školy zavřeno. S realitou nemá nic společného, když je docházka do školy dobrovolná a místo učitelek jsou asistentky spolu s povinnými rozestupy,“ řekl dříve pro Echo24 někdejší poslanec ODS.
Podle Klause se pouze ministr školství Robert Plaga snaží zachovat tak, aby hnutí ANO pouze vyšlo z krize v dobrém světle na veřejnosti. „Ministr i vláda se chovají zbaběle jenom kvůli průzkumům veřejného mínění. Je spousta lidí jako jsem já, kteří si přejí návrat do práce a aby republika měla šanci nahodit zpět své hospodářství. Celá dobrovolnost vede do pekel. Zrušili jsme povinnou státní maturitu z matematiky, protože je těžká a je nyní dobrovolná. Chemie i fyzika je ale taky těžká, měly bychom zakázat i tyto předměty. Kdo nyní chce, nemusí jít do školy. Můžeme takto pokračovat a někdo nakonec musí nevzdělanost a chudobu zaplatit. To je ale na tom to smutné,“ řekl Klaus.
Pro návrat žáků do tříd se staví také vládní poslanec hnutí ANO Stanislav Fridrich. „Jsem pro co nejrychlejší návrat žáků a studentů do škol. Byť na několik dnů před prázdninami,“ uvedl pro Echo24 Fridrich, který je členem školského výboru.