30 let od Sametové revoluce. Univerzita zkoumá, jaká je „generace svobody“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jaká je generace, která se narodila a dospěla ve svobodě, chce zjistit sociologický průzkum Univerzity Karlovy s názvem „Generace svobody“. Mladých lidí se ptá, jaký je jejich přístup k cizincům i jaké mají životní jistoty. Průzkum je součástí akcí nejstarší české univerzity k výročí Sametové revoluce. To si v Česku připomenou desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí. Někde vystoupí i pamětníci a aktéři listopadových událostí, města odhalí nová pietní místa.
„Jaký jsme udělali za uplynulých 30 let pokrok? Posunuli jsme se dál? Jaké jsou hodnoty ve společnosti a jak se žije mladé generaci? A jakou představu mají mladí o době před listopadem 1989?“ ptá se Univerzita Karlova, která k výročí listopadových událostí připravuje spolu s dalšími akcemi sociologický průzkum, který cílí na mladé lidi do 30 let věku.
Otázky klade univerzita ze čtyř okruhů. Týkají se politiky a demokratických hodnot, studia, přístupu k cizincům a jiným kulturám a životních jistot.
Akce k výročí revolučního listopadu plánuje i brněnská Masarykova univerzita. Součástí bude festival TEHDY a DNES, 30 let od listopadu 1989, či křest knihy 100 studentských revolucí po třiceti letech.
Pražský Albertov, Národní třídu a Václavské náměstí letos propojí velký, částečně inscenovaný průvod v trase studentské manifestace 17. listopadu 1989. Organizace Post Bellum vedle každoročního předávání Cen Paměti Národa chystá audiovizuální instalaci na Národní třídě. Vlastní program připraví také Knihovna Václava Havla, Polský institut v Praze nebo třeba Památník Šoa. Zapojí se i instituce jako Národní galerie Praha, Národní divadlo a Národní Muzeum.
Festival svobody
Výročí připomíná i Festival svobody, do něhož se zapojí zhruba sto škol a 15 tisíc žáků. Žáci základních i středních škol budou mít možnost podívat se na interaktivní výstavu Střípky revoluce, účastnit se vzpomínkových projektů a nebo se přímo zapojit do zaznamenání svých známých či sousedů do databáze projektu Paměť národa. Za organizaci Post Bellum o tom informovala Michaela Szkála.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.