Prudce rostoucí inflace překvapila ekonomy. Češi připlácí hlavně za bydlení a potraviny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Češi musí kvůli rostoucí inflaci sahat stále hlouběji do kapes. Týká se to zejména potravin a bydlení, tedy položek, kterým se nelze při hospodaření vyhnout. Stoupající ceny překvapily i ekonomy z ČNB, kteří takovýto růst neočekávali. Ceny tlačily vzhůru rostoucí náklady jako je nájemné či elektřina, ale také dražší zelenina a maso. Informoval o tom Český statistický úřad. Konkrétně ceny elektřiny v České republice rostou prudce v rozporu s nedávnými prognózami. Může za to především záměr EU zdražit emisní povolenky, které si musí kupovat uhelné elektrárny. Lze očekávat, že cena elektřiny ještě poroste.
„Lidé si musí připlatit za potraviny a bydlení, což jsou základní položky spotřebního koše, kterým se při rodinném hospodaření nejde vyhnout,“ řekl ve vyjádření zaslaném deníku Echo24 hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. „Dovolené se letos prodraží. Kromě růstu cen rekreačních a kulturních služeb si lidé musí sáhnout hlouběji do kapsy i při platbách v restauracích a hotelích,“ dodal.
Meziroční míra inflace v červenci zrychlila růst na 2,9 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v červnu. Některé položky spotřebního koše vzrostly raketovým tempem. Například ceny brambor zaznamenaly meziroční růst o 65,7 procenta. Děje se tak, přestože výkupní ceny brambor od zemědělců se od loňského roku příliš nezměnily. Většinu koncové ceny v obchodech však tvoří marže překupníků, zpracovatelů, velkoobchodníků a maloobchodníků. Z potravin dále vzrostly ceny masa o 4,5 procenta, uzenin o 7,0 procenta, sýrů a tvarohů o 5,0 procenta. Nárůst v cenách potravin se promítá i do růstu cen v restauracích a hotelích, upozorňuje Křeček.
Největší vliv na meziroční zvyšování cen mělo bydlení. Nájemné z bytu bylo o čtyři procenta vyšší než před rokem, elektřina podražila o 10,4 procenta, plyn o 3,6 procenta a vodné a stočné o 2,6 procenta. Rovněž zdražily rekreační a kulturní služby.
Cena elektřiny pak v České republice roste rychleji než ve zbytku Evropy. „Je patrné, že meziroční růst cen energií je v České republice v posledních měsících vyšší než ve zbytku Evropské unie či eurozóně. Kdybychom však jako počáteční úroveň zvolili rok 2015, zjistíme, že růst cen energií je v České republice srovnatelný jako v ostatních zemích Evropské unie či eurozóně. Zatímco však v předešlých letech rostly ceny energií v České republice pomaleji, nyní je růst razantnější,“ uvedl Křeček pro Echo24.
Při srovnávání cen v rámci Evropské unie je důležité brát v potaz kurzy měn, které mohou srovnání mezi jednotlivými zeměmi ovlivnit v případech, že se ceny vyjadřují vůči euru. Rovněž je třeba brát v potaz místní specifika. Regulační úřady a konkurence jednotlivých dodavatelů energií mohou ovlivňovat nastavení koncových cen, které se následně liší nejen v absolutní velikosti, ale i v tempu růstu.
Vyšší než odhadovala ČNB
Červencová meziroční inflace byla o 0,2 procentního bodu vyšší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka (ČNB). Uvedl to náměstek ředitele sekce měnové ČNB Luboš Komárek. Odchylka od prognózy byla podle něj způsobena téměř výhradně vyšší než očekávanou jádrovou inflací, která nezahrnuje sezónní vlivy, vliv změn regulovaných cen či daňových úprav. Spotřebitelské ceny v červenci zrychlily meziroční růst na 2,9 procenta z červnových 2,7 procenta.
Přestože se míra inflace drží nad svým cílem, stále se podle Křečka pohybuje ve svém tolerančním pásmu. K růstu inflace přispívá růst příjmů domácností. Zboží a služby zdražují, protože lidé mají více peněz a jsou ochotni je utrácet. Růst cen posléze umožňuje firmám hradit vyšší mzdové náklady za zaměstnance.
Za inflaci může ale i ekonomický růst. „V současné inflaci ještě doznívá nedávný rychlý růst ekonomiky a tlak na růst mezd, který se kvůli nízkým maržím přenáší do cen zboží a služeb. Nicméně, nebe nad globální ekonomikou se postupně zatahuje, inflačních tlaků bude ubývat,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.
V srpnu by inflace měla podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského zpomalit kvůli vývoji cen potravin. „Zejména u brambor existuje velká šance na jejich podstatnější zlevnění. V dalších měsících však inflace může opět atakovat tříprocentní hranici,“ uvedl. Celkově ale podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky bude inflace v následujících čtvrtletích postupně zpomalovat směrem k dvouprocentnímu cíli centrální banky.
Proti červnu spotřebitelské ceny stouply o 0,4 procenta. Podepsaly se na tom zejména dovolené, které zdražily o 24,8 procenta.