Migrantů přicházejících do Litvy přibývá. Irák zdvojnásobil lety do Minsku, ČR poslala pomoc
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Migrační krize na litevsko-běloruské hranici nadále zesiluje. Do pobaltské země přišlo za uplynulý půlrok již 27krát více běženců než za celý předchozí rok. Zatímco ostatní evropské státy včetně Česka posílají do země vybavení a pomoc, irácké aerolinie oznámily zdvojnásobení počtu letů do běloruského Minsku. Právě z Běloruska přitom překračují hranici do Evropské unie migranti, kteří pocházejí zejména z Blízkého východu. Informuje o tom litevská televize LRT.
Informace o zdvojnásobení počtu letů přišla přitom jen týden poté, co se litevský ministr zahraničí vrátil z jednání ohledně nelegální migrace, která vedl přímo v Bagdádu, hlavním iráckém městě. „Nevylučuji, že budeme iráckou stranu informovat o našich vážných obavách, že naše původní žádost, aby byla situace brána vážně, nebyla vyslyšena,“ řekl ve čtvrtek ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis.
Na hranicích s Běloruskem bylo v Litvě letos zadrženo 2300 nelegálních migrantů, většina z nich byla právě z Iráku, píše LRT. Irácké aerolinie rozšíření leteckých spojů do Běloruska zdůvodňují zvýšenou poptávkou, pokyn k vyšší frekvenci spojů dal přímo irácký ministr dopravy. Lety do Běloruska aerolinky propagují na svých sociálních sítích.
Aerolinky také nasadily stroj s výrazně vyšší kapacitou, než který operoval na lince mezi Bagdádem a Minskem dříve. Původně zde létal Boeing 747, nyní to je ale Boeing 777, což je největší dvoumotorový letoun na světě. Takový stroj může pojmout až 451 cestujících. Letenka podle rezervačního systému vyjde zhruba na 400 amerických dolarů, někteří experti upozorňují na to, že tato cena může být velmi nízká oproti nákladům na provoz tohoto letu.
Některé evropské státy podezírají, že se na přechodu migrantů z blízkého východu přes Bělorusko do Litvy podílí současný režim autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Agentura Interfax připomněla, že běloruský prezident Alexandr Lukašenko před časem prohlásil, že západní země budou muset napříště bojovat proti pašování drog a nelegální migraci samy. Odpověděl tak na ostrou reakci Západu na vynucené přistání civilního letounu na lince Atény-Vilnius, po kterém běloruské úřady v Minsku zatkly opozičního novináře, jenž byl mezi cestujícími.
Litevský parlament minulý týden označil příliv migrantů přes Bělorusko za „hybridní agresi“. Litva, která poskytla útočiště mnohým běloruským opozičním politikům, viní běloruský režim z toho, že cíleně umožňuje migrantům přecházet přes společnou hranici, která je současně vnější hranicí EU i schengenského prostoru volného pohybu osob. Litevská premiérka Ingrida Šimonytéová naznačila, že Bělorusko nabízí migrantům lety do Minsku z Bagdádu a možná také z Istanbulu. Vilnius vyzval EU, aby zvážila zavedení dalších sankcí vůči Lukašenkovu režimu. Minsk podle Litvy migranty využívá jako „politickou zbraň“ a prostředek nátlaku na EU za předchozí postihy. Evropská sedmadvacítka je uvalila mimo jiné kvůli porušování lidských práv a násilnému potlačování protestů, které propukly po loňských zpochybněných prezidentských volbách.
Lukašenko již dříve uvedl, že jeho země nyní střeží hranice do té míry, do jaké je to pro ni výhodné a tak, jak si to může dovolit. Litevští politici Lukašenka viní z toho, že migrační krizi rozpoutal záměrně.
Do Litvy míří konvoj s humanitární pomocí z Česka
Do Litvy v pátek vyrazily dva konvoje s materiální humanitární pomocí z hasičského areálu ze Zbiroha na Rokycansku do Litvy. Náklad 20 stanů, 100 skládacích lůžek s matrací, 500 dek, 20 topidel a 500 spacích pytlů v hodnotě 3,2 milionu korun má pomoci se zvládáním vlny ilegální migrace, která proudí z Běloruska. Konvoj s humanitární pomocí by měl do Litvy dorazit v sobotu.
Kam to ti hasiči zase jedou? 🚒 Odjiždíme do Litvy.🇱🇹 Vezeme humanitární pomoc, kterou poskytnula ČR v souvislosti s přílivem velkého počtu migrantů. Do Litvy putují spacáky, matrace, stany apod.#humanitarnipomoc@LithuaniaMFA @LithuanianGovt @CzechiaInLT @mzvcr pic.twitter.com/7AMpa0hid2
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) July 23, 2021
„Pro ČR je nepřijatelné využívání migrace jako nástroje tlaku na Evropskou unii nebo její jednotlivé členské státy. V žádném případě nechceme, aby situace na litevsko-běloruských hranicích eskalovala, a proto musí následovat naše rychlá pomoc. S materiální pomocí vyrazili dnes naši hasiči a o další finanční pomoci na ochranu hranic jednáme,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Od začátku roku na hranici zadrželi 2228 migrantů, což je sedmadvacetkrát více než za celý loňský rok, uvedla ve středu agentura TASS. Litva již začala na hranici s Běloruskem budovat 550 kilometrů dlouhou bariéru s ostnatým drátem, která má příliv migrantů zastavit. Posily k ostraze litevských hranic vyslala agentura EU pro ochranu hranic (Frontex).