V návrhu auditu EK jsou smyšlená tvrzení, uvedlo Brabcovo ministerstvo životního prostředí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Návrh auditní zprávy Evropské komise obsahuje podle ministerstva životního prostředí (MŽP) ve vztahu k resortu i ministru Richardu Brabcovi (ANO) nepravdivé informace. Podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové jsou tvrzení v něm prokazatelně smyšlená, což lze podle ní dokázat i jen na základě veřejně dostupných zdrojů. Detaily prvních zjištění MŽP bude Brabec komentovat v úterý odpoledne ve Sněmovně. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě.
Podle návrhu auditní zprávy EK, který v pátek zveřejnila média, je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů a Česko by kvůli tomu mělo vracet zhruba 450 milionů korun z dotací poskytnutých holdingu Agrofert. Babiš vložil své firmy včetně Agrofertu kvůli zákonu o střetu zájmů v únoru 2017 do svěřenských fondů.
Audit se týká peněz vyplácených z Evropského sociálního fondu (ESF), Evropského regionálního a rozvojového fondu (ERDF) a Kohezního fondu. Premiér závěry odmítá. U ERDF a Kohezního fondu se v obou programovacích obdobích jednalo o dva operační programy, které řídila ministerstva životního prostředí a průmyslu.
„S ohledem na již realizované audity v minulosti považujeme za zcela nestandardní, že se návrh auditní zprávy dostane do médií, navíc ještě dříve, než jej obdrží auditované orgány,“ uvedla Roubíčková. MŽP zatím návrh auditní zprávy neobdrželo a podle mluvčí zatím vychází pouze z neoficiálních zdrojů, které publikovala česká média. Mluvčí dodala, že se jedná pouze o návrh, který ČR obdržela k připomínkám a že nejde o závazný právní dokument.
Ministerstvo i Státní fond životního prostředí podle mluvčí poskytují evropské dotace v souladu s českou i evropskou legislativou a není důvod to měnit. „OPŽP patří mezi programy Evropskou komisí v minulosti již opakovaně prověřované. Po velmi předběžném prozkoumání dokumentu, který se objevil v médiích, však můžeme již nyní konstatovat, že lze jen těžko uvěřit, že zveřejněné dokumenty jsou opravdu oficiálním výsledkem několikaměsíční práce auditorů Evropské komise,“ reagovala Roubíčková.
Babiš už v pátek ve Sněmovně prohlásil, že žádné zákony neporušuje a Česko nic Bruselu vracet nebude. Na vyjádření má Česko dva měsíce.