poslanci řeší čapák

Na bezpečnostním výboru Babiše ml. projednáme, zní z opozice. Je to jen bublina, míní zástupce ANO

poslanci řeší čapák
Na bezpečnostním výboru Babiše ml. projednáme, zní z opozice. Je to jen bublina, míní zástupce ANO

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zabránit tomu, abychom to probrali, nejde, říká k projednání aktuálních informací v kauze Čapí hnízdo poslanec za ODS Pavel Žáček. Svolání mimořádného jednání sněmovního Výboru pro bezpečnost v minulém týdnu požadovala část opozice, nezískala k tomu však dostatečný počet podpisů. Poslanci ale trvají na tom, že bezpečnostní výbor údajný únos premiérova syna a další závažné okolnosti týkající se kauzy projedná. Bod chtějí prosadit na čtvrteční jednání. Proti se zatím staví zejména KSČM a hnutí ANO, které požadují projednání možného úniku informací.

„Určitě ho s kolegy navrhneme, budou to kolegové – zástupci opoziční stran, protože primárně by nás měl zajímat postup policie, nebo orgánů činných v trestním řízení obecně, jestli nepochybily, a jestli ta ujištění, která v reakci na tu reportáž dostává veřejnost, jsou pravdivá,“ přiblížil pro deník Echo24 plány poslanců místopředseda výboru za ODS Pavel Žáček.

Zda se návrh na pořad řádného jednání dostane, zatím není zřejmé, klíčové bude i to, kolik se jednání zúčastní poslanců. K zařazení bodu na program přitom stačí prostá většina přítomných. „Jak uspějeme, to je samozřejmě otázka, bude to myslím předzvěst toho pátečního hlasování,“ uvedl Pavel Žáček s odkazem na svolanou páteční mimořádnou schůzi sněmovny, kde budou poslanci na popud všech opozičních stran vyjma KSČM rozhodovat o vyslovení nedůvěry vládě. Členové výboru však podle Žáčka téma projednají i přes případné nezařazení bodu. „Můžeme to otevřít třeba v bodu různé,“ dodal poslanec.

Poslanecká sněmovna se bude v pátek na mimořádné schůzi zabývat možným vyslovením nedůvěry vládě Andreje Babiše. Její svolání požaduje 92 poslanců napříč opozičními stranami. Tábor opozice čítá 92 hlasů. Aby se mu podařilo kabinet svrhnout, muselo by se k němu přidat nejméně devět poslanců z řad koaličních sociálních demokratů nebo komunistů, kteří vládu tolerují. Klub ANO se za Babiše postavil a žádný z poslanců vládního hnutí návrh opozice nepodpoří. Jasno není v případě KSČM ani vládní ČSSD, o další podpoře vlády budou poslanci stran jednat v tomto týdnu.

Projednání nových informací v kauze Čapí hnízdo i údajného únosu premiérova syna považuje za důležité i místopředseda výboru Lukáš Kolářík (Piráti). „Vnímám to jako logický krok potom, co neprošel pokus o svolání mimořádného výboru na toto téma o jeden podpis, takže nějaké takové snahy se dají očekávat. Pokud to někdo navrhne, tak to podpořím, protože si myslím, že je důležité si o tom nějakým způsobem popovídat,“ řekl Lukáš Kolářík deníku Echo24.

Skeptický k možným výsledkům jednání je Babišův stranický kolega a místopředseda výboru Jiří Mašek (ANO). „Já ty informace o tom mám v podstatě také jen z médií, a i když to na začátku vypadalo jako veliká bublina, tak si myslím, že ta bublina splaskla, a že to bylo vcelku normálně vysvětlené. Takže já tam úplně nějakou problematiku únosu nevidím,“ uvedl Jiří Mašek pro deník Echo24.

Nesmysl, tvrdí Ondráček. Předseda Koten postup zváží

Poslanci v čele s lidoveckým poslancem a členem výboru Janem Bartoškem v minulém týdnu nesehnali dostatek podpisů pro to, aby kauzu bylo možné projednat na samostatném jednání výboru. Proti postupu se tehdy ohradil mimo jiné i předseda výboru Radek Koten z hnutí SPD. V případě projednání bodu během řádné schůze zatím jasno nemá. „Pokud budu mít dostatek informací, které zatím bohužel nemám, tak je možné, že bych to podpořil, ale záleží to na tom, jaké budu mít další informace,“ řekl deníku Echo24 předseda výboru.

Podle Kotena problém spočívá především v tom, že jde o aktuálně vyšetřované případy. „Nemám problém to projednat na bezpečnostním výboru, nicméně v případě, že nebudeme mít relevantní informace od policie, což nám tedy asi nikdo nedá, protože se jedná o živé spisy. A to by byl začátek konce, kdyby politici nahlíželi do živých spisů,“ míní Radek Koten.

K výsledkům jednání jsou skeptičtí i další zástupci opozice, kteří však projednání bodu podpoří. „Obávám se, že bezpečnostní výbor nemá moc pák, jakým způsobem na někoho tlačit. Protože nemůžeme úkolovat policii, nemůžeme vstupovat do veřejných spisů, takže si o tom maximálně můžeme popovídat,“ řekl deníku Echo24 Pirát Lukáš Kolářík.

Proti uspořádání Bartoškem navrhované schůze v minulosti vystoupil i místopředseda výboru za KSČM Zdeněk Ondráček. Stejný postoj vyjádřil i k možnosti projednání bodu na řádné schůzi, není podle něj ani možné. „My to udělat nemůžeme, nejsme orgány činné v trestním řízení, nepřísluší nám to,“ uvedl pro deník Echo24 Zdeněk Ondráček (KSČM) s tím, že pro zařazení bodu hlasovat nebude. „Já si vyslechnu kolegy, ať řeknou, co chtějí, ať řeknou, co by mělo být výsledkem. Já ale samozřejmě nebudu hlasovat pro něco, co je nereálné,“ dodal Ondráček.

Musíme projednat vznik reportáže, žádá část výboru

Otázky ohledně nových informací v kauze pravděpodobně nejsou jediným novým bodem, který se budou poslanci na program jednání snažit zařadit. Z KSČM a hnutí ano zaznívají hlasy požadující prošetření způsobu, jakým na počátku minulého týdne vysílaná reportáž televize Seznam vznikla. „Jde i o otázky možného úniku informací z vyšetřování v souvislosti s tou reportáží z bydliště pana Babiše juniora. Tam těch otázek může být ještě víc,“ řekl deníku Echo24 Jiří Mašek (ANO). „Určitě únik informací z policejních spisů, určitě úniky, jak se dostávají informace k novinářům,“ přiblížil své priority pro čtvrteční jednání Zdeněk Ondráček.

Okolnosti vzniku reportáže, kterou novináři pořídili skrytou kamerou před bytem syna Andreje Babiše a jeho matky ve Švýcarsku, jsou nejasné i podle předsedy bezpečnostního výboru Radka Kotena. „Reportéři se mohli dopustit přestupků nebo trestných činů,“ řekl poslanec deníku Echo24. Otevření tématu na bezpečnostním výboru však za nutné nepovažuje. „To by především měly zodpovědět švýcarské orgány činné v trestním řízení, my nemůžeme zasahovat do svrchovaných věcí Švýcarska,“ dodal Radek Koten.

Zařazení bodu nepovažuje za nutné ani Pavel Žáček.„Myslím, že by byl zbytečný, souvisí to s ostatními problémy. Pokud ovšem bude prosazen, tak se v jeho rámci budeme bavit i o těch ostatních aspektech závislosti či nezávislosti policie a orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl místopředseda výboru.

Současná politická krize začala v pondělí po odvysílání skrytě natočené reportáže s Babišem mladším. Obvinil v ní spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu okupovaném Ruskem. Premiér podle syna chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu. Babiš to odmítl, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší v reakci na to obvinil otce ze lži. Premiér pak o víkendu za synem odletěl do Švýcarska, kde bydlí se svou matkou.

Petra Kašpárková