Za to, co jsme rozházeli na sociálních dávkách a dotacích, tvrdě zaplatíme

Trestuhodně promrhaná prosperita

Za to, co jsme rozházeli na sociálních dávkách a dotacích, tvrdě zaplatíme
Trestuhodně promrhaná prosperita

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministryně financí Alena Schillerová se chlubí, že vláda Andreje Babiše podporovaná socialisty a komunisty loni hospodařila s nejlepším výsledkem od roku 1996. Přestože původně měla od sněmovny schválený schodek 50 miliard korun, zakončila rok s přebytkem necelé tři miliardy korun. Kdybychom ale z rozpočtu vyřadili evropské dotace na straně příjmů a částku, kterou odvádíme do společného rozpočtu Evropské unie, u výdajů, byla by státní pokladna v deficitu 2,2 miliardy korun. Příjmy státu se celkově zvýšily oproti předchozímu roku o 5,8 procenta. Výdaje vzrostly o 1,8 procenta.

To, že je to chvályhodný výsledek, se dá říct jen ze školometského, čistě účetního pohledu. Politicky, ekonomicky a strategicky je státní rozpočet velký průšvih. Je to rok naprosto promarněné příležitosti, kdy měl stát díky jednomu z nejrychlejších temp růstu ekonomiky v polistopadové historii, nejnižší nezaměstnanosti z celé Evropské unie, prudkému růstu platů a rekordnímu počtu lidí v práci, který se dostal nad úroveň velmi produktivních zemí severní a západní Evropy, ideální příležitosti ty peníze investovat do budoucí prosperity. Především do škol a veřejné infrastruktury. Tu příležitost naprosto promrhal. Babiš a socialisté s komunisty místo toho ty peníze přerozdělili. Na platech rekordního počtu státních zaměstnanců. A to nikoli výběrově, ale plošně, přestože Andrej Babiš sliboval přesný opak. Na důchodech, které se staly ještě více rovnostářskými, než byly dosud. A to jsou dlouhodobě nejvíc rovnostářské z celé Evropy. Po roce 2018 a úřadování Babiše s komunisty a socialisty hraje ještě menší roli, kolik člověk před odchodem do penze vydělával. V časech, kdy je rekordní nabídka míst, firmy si zoufají, že nejsou lidi, a každý, kdo pracovat chce, má šanci si vydělat, se sociální dávky zvýšily o 7,8 procenta.

Andrej Babiš tady rozjel socialismus ve stylu slovenského premiéra Roberta Fica. Ten se nedávno v rozhovoru pro Týdeník Echo chlubil, jak skvěle funguje na jeho voliče, když jim pořád něco platí. „Sociální demokracie na Slovensku dělá dvě správné věci. Jasně se drží filozofie sociálního státu. Zároveň ale drží pod kontrolou veřejné finance. Máme fantastické výsledky. Rekordně nízkou nezaměstnanost, slušný růst, vzestup platů, nízký schodek rozpočtu. Zároveň musíte být nápadití. Musíte přicházet s věcmi, které lidi zajímají, i přes únavu z politiky, jež na Slovensku panuje. Zavedli jsme vlaky zadarmo. Platíme dětem lyžařské zájezdy, obědy ve školách. To má obrovské dopady. Jen ty lyžařské zájezdy zaplatily malým hotelům a penzionům 1,3 milionu nocí. To jsou obrovské příjmy. Přes ty obědy se nám daří socializovat děti. Sociální demokracie nemůže být levicí jen frázemi, musí se sociálně chovat. Sociální demokracie nesmí propadnout módním výstřelkům. Práva homosexuálů nejsou pro Slováky tématem číslo jedna,“ odpověděl Fico loni v říjnu na otázku, proč se s výjimkou Slovenska nikde v Evropě nedaří levici vyhrávat volby. Je potřeba dodat:  kromě Slovenska a České republiky. Státní rozpočet ukazuje, jak dělá Babiš tvrdě levicovou politiku, díky níž k sobě už stačil přetáhnout většinu voličů sociálních demokratů a komunistů, kteří mu jen bezmocně asistují a bezradně zírají na svůj pád k hraně vstupu do sněmovny. Na některé ficovské nápady jako obědy zdarma už loni nedošlo. Takže přijdou na řadu letos.

Pak je tady ještě další směr, kterým Andrej Babiš rozhazuje státní miliardy z rekordní prosperity. Na dotacích firmám, které jsou v rozpočtu pod názvy „investiční a neinvestiční transfery podnikatelským subjektům“, se loni rozdalo 64 miliard korun. To je o deset miliard korun víc než před rokem. Andrej Babiš se také chlubil, jak seškrtá dotace pro různé neziskovky. Nekonalo se žádné škrtání. Původní návrh rozpočtu na ně počítal s 11,78 miliardy. To by byl proti roku 2017 pád o víc než tři miliardy. Pak se ale původní rozpočet během loňského roku upravil a dotace pro neziskovky se zvedly na 15,7 miliardy. Realita na konci roku: 17 miliard. Za pouhý rok růst o 14 procent. Jeden z největších v celém rozpočtu. Víc než třikrát vyšší ve srovnání s důchody.