Platba v rublech za plyn není podle G7 přijatelná. „Charitu neděláme,“ reagoval Kreml
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Země skupiny G7 odmítly požadavek Moskvy platit za ruský plyn v rublech. Bylo by to porušení smluv, tlumočil v pondělí jejich stanovisko německý ministr hospodářství Robert Habeck poté, co o problematice se svými kolegy na dálku jednal. Informuje o tom agentura DPA. Na rozhodnutí reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Charitu neděláme," uvedl s tím, že na následném postupu dodávek plynu Moskva pracuje.
Ministři Německa, USA, Kanady, Británie, Francie, Itálie a Japonska byli podle Habecka zajedno, že placení v rublech by představovalo „jednostranné a jednoznačné porušení stávajících smluv“. Uzavřené smlouvy platí a firmy se jich podle Habecka musí držet. „To znamená, že platba v rublech není přijatelná,“ poznamenal. Na schůzi byli údajně i další zástupci EU.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden oznámil, že Moskva bude požadovat platby za plyn v rublech od takzvaných „nikoliv přátelských zemí“. Na seznamu těchto zemí jsou mimo jiné právě všechny státy G7, protože kvůli invazi Ukrajiny přijaly tvrdé protiruské sankce. Na seznamu je i Česko. Cílem Putinova kroku byla podle ekonomů snaha posílit rubl, který se po začátku války koncem února prudce propadl.
Vzkaz G7 Rusku je zcela jasný: Za plyn vám v rublech platit nebudeme. A podle mě je to dobře!
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) March 28, 2022
Kdyby Západ couvl, ukázal by slabost a oslabil svou pozici vůči 🇷🇺, které nás může vydírat zastavením kohoutků s plynem, ale to je tak všechno. Rusko by to ekonomicky velmi poškodilo.
Na otázku, jestli Rusko omezí dodávky plynu do Evropy, pokud nedostane zaplaceno v rublech, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odpověděl, že ho samozřejmě nebude dodávat zadarmo. „Charitu neděláme. Moskva pracuje na doladění detailů ohledně dodávek plynu nepřátelským zemím,“ řekl ruské agentuře TASS Peskov.
Konkrétní kroky, které Moskva udělá, odmítne-li Evropa za plyn platit v rublech, nezmínil. „Problémy budeme řešit podle toho, jak se budou vyvíjet,“ uvedl Peskov. Ohledně konkrétních kroků uvedl jen to, že se jednotlivé varianty kroků diskutují ve spolupráci s Gazpromem.
Habeck zase čelil dotazu, co by Berlín dělal, pokud Rusko přestane plyn dodávat. „Jsme připraveni na všechny scénáře,“ odvětil.
Rusko postavilo plynovody ze Sibiře do Evropy na počátku sedmdesátých let 20. století. Putinovo rozhodnutí představuje pro plynový trh revoluci, platby v zahraničních měnách přijímal i komunistický Sovětský svaz.
Rusko získává za vyvážený plyn až 880 milionů dolarů denně (19,7 miliardy Kč). Gazprom za vyvážený plyn dostává z 58 procent eura, z 39 procent americké dolary a zhruba ze tří procent britské libry.