Je pravděpodobné, že tento koronavirus s námi už zůstane, říká šéfka agentury pro kontrolu nemocí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle ředitelky Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) Andrey Ammonové se virus „zdá být velmi dobře přizpůsoben člověku“ a je „spíše pravděpodobné, že tu zůstane,“ než zmizí. Ammonová to řekla v rozhovoru s agenturou AFP, o kterém informuje deník Le Figaro.
"Nyní to vypadá, že je pravděpodobnější, že tady zůstane, než aby vymizel," řekla Ammonová s tím, že je velmi dobře přizpůsoben lidem. "Musíme se tedy připravit na to, že u nás zůstane,“ dodala. "Nebyl by to první virus, který by tu zůstal navždy, takže to není neobvyklá vlastnost viru,“ uvedla šéfka ECDC.
Zatímco vakcíny mohou značně snížit riziko nákazy nemocí covid-19, vědci zatím s určitostí nevědí, zda také zabraňují přenosu viru. Zejména jihoafrická a brazilská varianta situaci komplikují, protože existuje podezření, že mohou snížit účinnost vakcíny. Právě Tyrolsko je nyní částečně izolováno od zbytku Rakouska kvůli tomu, že se zde rozšířila jihoafrická varianta viru.
V pátek rovněž francouzští vědci poprvé zveřejnili případ dokumentované opakované závažné nákazy, v druhém případě právě jihoafrickou variantou koronaviru. 58letý muž s astmatem onemocněl v září covidem, měl horečku a obtížně dýchal, po několika dnech potíže pominuly. V zimě byl dvakrát negativně testován. Nyní onemocněl prokazatelně jihoafrickou variantu a je v kritickém stavu. Na počátku nynější hospitalizace byly u muže zjištěny protilátky prokazujících minulou infekci. To naznačuje, že "imunita vyvinutá po první infekci nezabránila další infekci jihoafrickou variantou."
Andrea Ammonová poukazuje na příklad sezónní chřipky, kdy se vakcíny každý rok modifikují. "Je možné, že se stane to samé, nebo že se (virus) v určitém okamžiku stabilizuje a pak budeme moci vakcínu používat po dlouhou dobu," řekla AFP Ammonová.