Jak historik objevil článek Válkové: pomohl lexikon komunistických představitelů justice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Články z komunistického režimu psané vládní zmocněnkyní pro lidská práva Helenou Válkovou (ANO) jsou zeširoka probírané téma. Opozice ale i zástupci vládní ČSSD kvůli nim odmítají její nominaci na ombudsmanku. U jednoho z článků je Válková podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt právničku a političku Miladu Horákovou. Historik Petr Blažek nyní popsal, jak článek objevil.
„Zaujala mě informace v příručce (Lexikon nejvyšších představitelů československé justice a prokuratury v letech 1948 – 1989 – pozn. red.), že Urválek publikoval nějaké texty. Díval jsem se spolu s kolegou na heslo Urválek a viděl jméno paní Válkové. Pak jsem dohledal časopis Prokuratura, to je vlastně celé,“ řekl Blažek deníku Echo24.
„Tahle příručka byla prvním impulzem, abych v prosinci 2019 začal pátrat po předlistopadové minulosti Heleny Válkové. Z publikované bibliografie Josefa Urválka vyplývá, že měl jen dva spoluautory – jedním z nich je Helena Válková, která nyní tvrdí, že s Urválkem psal texty kdekdo. Není to pravda,“ dodal Blažek na svém Facebooku.
Dále čtěte: Na lodi se stalinským prokurátorem
Pozoruhodné v příběhu Válkové a jejího článku, napsaného spolu s Urválkem o institutu ochranného dohledu je, že právě tomu byl vystaven předchůdce Válkové ve funkci vládního zmocněnce pro ochranu lidských práv, upozornil dále Blažek. „Jedním z těch, kdo byl k ochrannému dozoru odsouzen, je signatář Charty 77 a bývalý poslanec za lidovce Jan Litomiský. K ochrannému dozoru byl odsouzen v osmdesátých letech,“ řekl Blažek.
Články, v nichž Válková popisuje nutnost resocializace pachatelů trestných činů, zveřejnil ve čtvrtek server Info.cz. U jednoho z článků je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt právničku a političku Miladu Horákovou. Válková ve čtvrtek uvedla, že se proti textu bude bránit soudní cestou. Tvrzení, že se podílela na šikaně disidentů, označila za absolutní a urážlivou lež.
Zaorálek či Votava z ČSSD nepodpoří Válkovou na ombudsmanku
Ministr kultury Lubomír Zaorálek či poslanec Václav Votava, kteří jsou členy koaliční ČSSD, vyloučili podporu Válkové při volbě veřejné ochránkyně práv ve Sněmovně. Oba považují její reakci na kauzu jejích článků z minulého režimu za nedostatečnou, uvedli na twitteru. „Nelze přijmout argumentaci, že nevěděla, kdo je Urválek,“ uvedl Zaorálek.
H.Válkovou v hlasování nepodpořím.Způsob,kterým reaguje na kauzu spolupráce s Urválkem ji diskvalifikuje pro výkon jakýchkoliv polit.funkcí.Nelze přijmout argumentaci,že nevěděla,kdo je Urválek,či k čemu se používá ochranný dohled.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) January 10, 2020
Naopak poslanec hnutí ANO Milan Feranec v pátek uvedl, že Válkovou podpoří, protože zná její schopnosti a výsledky práce.
„Prezidentovi sdělím, že nominaci odmítám“
Sama Helena Válková ještě v pátek podvečer znovu odmítla, že by uvažovala o stažení kandidatury. V pořadu Události, komentáře, který vysílala ČT od 22 hodin, však náhle změnila názor. Oznámila, že prezidentovi Miloši Zemanovi sdělí, že nominaci na ombudsmanku odmítá. Nevyloučila ale, že přesto ombudsmankou bude, protože podle ní může prezident její návrh odmítnout.
Válková dále řekla, že odmítne nominaci na veřejnou ochránkyni práv jen kvůli svému členství v komunistické straně za totality. V souvislosti s kritizovaným článkem s Urválkem prohlásila, že za svými odbornými pracemi si dále stojí.