Čínský Wu-chan zrevidoval čísla mrtvých s koronavirem. Mrtvých je přes tísíc více
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čínské město Wu-chan, kde loni propukla koronavirová nákaza, zrevidovalo údaje o zemřelých a dospělo k výrazně odlišnému rozdílu - mrtvých zde bylo o 1290 více. Nemoci covid-19, vyvolané koronavirem, tak jen ve Wu-chanu podlehlo 3869 lidí a počet obětí v Číně se celkově zvýšil na 4632. Místní úřady rovněž zvýšily bilanci potvrzených případů infekce o dalších 325 na 50.333. Změnu úřady vysvětlily tím, že postupují v souladu se zákony a předpisy, jakož i "odpovědností vůči dějinám, lidu a zemřelým", poznamenala agentura Kjódó.
Rozdíl vznikl podle čínské agentury Nová Čína tím, že v počátcích šíření koronaviru byl zdravotnický personál přetížen náporem nových pacientů. Několik zdravotních zařízení v této situaci nedokázalo včas propojit své databáze se systémem prevence a kontroly nemocí a přeposlat jim data, protože se více soustředilo na příjem pacientů a poskytování péče.
K novým údajům nyní úřady došly porovnáním dat několika institucí a organizací, a sice wuchanského epidemiologického systému pro prevenci a kontrolu nemocí, databáze pohřebních služeb a městského úřadu a systému, v němž jsou zaznamenány výsledky testů. Díky tomu byly do statistiky doplněny chybějící případy a naopak odstraněny zdvojené záznamy.
Podezření, že v Číně a nejhůře zasaženém Wu-chanu je ve skutečnosti více případů, než uvádějí statistiky, se v uplynulých měsících ozývala z různých stran.
List Financial Times psal například o tom, že se uživatelé sociálních sítí divili, proč je na fotografiích z Wu-chanu tak dlouhá fronta lidí, kteří stáli před místním pohřebním ústavem, aby si mohli vyzvednout urnu s popelem svých blízkých. Financial Times také získal svědectví wuchanských sester, které se svěřily s tím, že ne všichni pacienti s koronavirem jsou započítáváni do statistik.
Pochyby o správnosti oficiálních čísel z Číny vyjádřil také americký prezident Donald Trump. Ten na začátku dubna řekl, že čínské statistiky jsou podle něj podhodnocené. Také zpravodajský server Bloomberg informoval dříve o zprávě amerických tajných služeb, podle které Čína údaje o počtu nakažených podhodnocuje.
Pevninská Čína oznámila dnes 26 nově potvrzených případů nákazy koronavirem oproti 46 o den dříve. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na čínské úřady. Pevninská Čína nezahrnuje Hongkong a Macao.
Z 26 nových případů, které byly zjištěny během čtvrtka, se 15 týkalo pacientů, kteří se nakazili v cizině. Zbývajících 11 lidí se nakazilo ve vlasti. Celkový počet potvrzených případů tím stoupl na 82.367.
Počet potvrzených případů nákazy u lidí, kteří nevykazovali žádné příznaky, stoupl ze 64 na 66. Čína do své statistiky nezahrnuje pacienty bez klinických příznaků, jako jsou horečka či kašel. Žádná nová úmrtí na koronavirus úřady neoznámily, dodal Reuters.