Záměr Bruselu: Snižte vytápění bytů o jeden stupeň, v kancelářích ať je maximálně 19 stupňů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Návrh nařízení o koordinovaném evropském snížení spotřeby plynu v rámci balíčku opatření, který připravila Evropská komise, počítá se snížením teploty ve veřejných budovách na 19 stupňů Celsia a v domácnostech se snížením o jeden stupeň Celsia. Cílem tohoto balíčku je příprava zemí Evropské unie na nadcházející zimu pro případ přerušení dodávek ruského plynu.
Na návrhu se v úterý shodli evropští ministři pro energetiku v Bruselu. Jejich mimořádné jednání svolal český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a jeho úřad o výsledcích informoval v tiskové zprávě. Česko v tomto pololetí předsedá Evropské unii.
„Členské státy na dnešní mimořádné Radě EU pro energetiku ukázaly, že si v případě potřeby dokáží pomoci. Odsouhlasili jsme dohodu o solidaritě a jednotě, která napříč evropským kontinentem pomůže zajistit dostatečné dodávky plynu pro nadcházející zimu. Balíček nese název Save Gas for a Safe Winter, tedy Šetřete plynem pro bezpečnou zimu, a to je podstatou dnes přijaté dohody,“ řekl ministr Síkela.
Cílem balíčku je před nadcházející zimou s ohledem na možné přerušení ruských dodávek zajistit dostatek plynu pro celou EU. Evropská komise o dalších dodávkách zemního plynu jedná s Nigérií a již dojednala memoranda s Izraelem, Egyptem, Ázerbájdžánem nebo s Norskem. Druhou částí tohoto balíčku jsou vodítka zahrnující paletu opatření, která mohou členské státy přijmout s cílem snížit spotřebu plynu.
„‘To je fakt Mission Impossible, tohle by ani Tom Crusie neprosadil,‘ psala ještě minulý týden některá bruselská média o úsporné dohodě. Přesto jsme dnes na ní našli téměř jednomyslnou shodu,“ napsal Síkela na svém Twitteru.
“Tohle je fakt Mission Impossible, ani Tom Cruise by to teď neprosadil,” psala ještě minulý pátek bruselská média o 🇪🇺 úsporné dohodě. Přesto jsme dnes na ní našli téměř jednomyslnou shodu. Velký dík za to patří týmu @mpo_tweetuje a @CZECHIAinEU v čele s @zajicekjaro. pic.twitter.com/FEAN2SywmD
— Jozef Síkela (@JozefSikela) July 26, 2022
Navržená opatření mají zajistit dostatek plynu pro chráněné zákazníky, koordinovat snižování spotřeby plynu v domácnostech, veřejných budovách, energetice a v průmyslu. Obsahuje výčet preventivních opatření a věnuje se mimo jiné i společné poptávce členských států, úsporám skrze snižování spotřeby v sektorech vytápění a chlazení, ale řeší i podporu využívání alternativních zdrojů energie, například uhlí, biomasy, nafty nebo jaderné energie v průmyslu a v energetice.
Členské země se zavázaly snížit v období od začátku srpna do konce března spotřebu plynu o 15 procent proti průměru z posledních pěti let. Pokud Evropská komise či pět členských zemí dospějí k závěru, že nastal čas na vyhlášení plynové nouze, může Brusel návrh předložit členským státům. V případě, že se pro vysloví nejméně 15 z 27 zemí, stanou se úspory povinnými.
🔋 #TTE Energy | 👏 This was not a Mission Impossible! Ministers have reached a political agreement on gas demand reduction ahead of the upcoming winter.#EU2022CZ pic.twitter.com/XBnKuTs75W
— EU2022_CZ (@EU2022_CZ) July 26, 2022
Podle analytika české poradenské společnosti ENA zaměřené na energetiku Jiřího Gavora je návrh užitečným opatřením pro současné krizové období. „Statistika za první pololetí 2022 dokazuje, že úspora 15 procent je v ČR dosažitelná už pod ekonomickým tlakem vysokých cen plynu. Stimulační opatření k úsporám pak mohou přidat další procenta snížení spotřeby navíc. Nicméně hovořit už nyní o zajištěném dostatku plynu pro průměrnou zimu považuji spíše za povzbuzující politickou proklamaci. Která se naplní pouze tehdy, když my naplníme zásobníky nejlépe na plnou kapacitu a Gazprom nám bude posílat aspoň ty přiškrcené dodávky. Což je podle mého názoru ten nejpravděpodobnější scénář,“ uvedl Gavor.
Česko snížilo spotřebu plynu o zhruba 15 procent oproti minulým letům i bez apelu EU také podle analytika společnosti Natland Petra Bartoně, a to čistě kvůli vysoké ceně. „Ale další letní šetření je obtížné. Domácnosti teď snižovat moc nemohou, protože netopí, omezovat uměle průmysl by bylo příliš drahé pro všeobecné blaho. A v elektrárenství se plyn v Česku téměř nepoužívá. Na rozdíl od Západu. Tam by skutečně již letní omezení pálení plynu pomohlo zajistit dostatek zimního zemního plynu v EU. Plyn tam teď velkou měrou pálí jako náhradu za odpojené německé, a nyní zejména francouzské jaderné elektrárny,“ uvedl Bartoň.