Primátorka Krnáčová slibovala řešení. Směnárny ale stále mohou šidit turisty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nepoctivé směnárny, které v centru Prahy šidí turisty nevýhodným kurzem, mají stále volnou ruku a mohou kouzlit s čísly. O problému hlavního města přitom dlouhodobě ví pražský magistrát, policie i zákonodárci. Pro zlepšení stavu se ale nic pořádného neděje. Řešení totiž údajně vyžaduje změnu zákona, tu sněmovna tento týden zamítla.
Pražský magistrát před půl rokem avizoval, že s nepoctivými směnárnami bude bojovat systémem certifikátů. Ani ten ale zatím nefunguje. Před problematickými směnárnami podle městské policie občas stojí alespoň městští strážníci, kteří by měli turisty varovat.
„Budeme mít systém certifikátů, které budeme dávat směnárnám, které budou splňovat jednoduchá, ale jasná kritéria, a takto prověřené směnárny pak doporučíme turistům,“ řekla deníku Echo24 primátorka Adriana Krnáčová (ANO) loni v listopadu.
Po půl roce ale kampaň stále ještě nezačala. „Máme ji připravenou, ale budeme ji muset konzultovat s Českou národní bankou, která je jediným orgánem, který může provádět kontroly,“ řekl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Bližší informace ke kampani neuvedl. Naposledy ale pražský magistrát s centrální bankou konzultoval kampaň loni. Kdy bude spuštěna, není jasné. „Bavili jsme se o tom minulý rok, kdy kolegové z magistrátu s tímto nápadem přišli,“ uvedl pro Echo24 Marek Zeman z ČNB.
Turisté jsou vystaveni nepoctivým směnárnám i nadále. Další možností, jak s těmito směnárnami zamávat, je změna směnárenského zákona. Novelu zákona předložili Starostové a nezávislí (STAN). Navrhli například dvouhodinovou lhůtu pro reklamaci směny peněz. Vláda ji smetla ze stolu s tím, že navrhne svou. Tu připravuje ministerstvo financí. O novele STAN hlasovala ve čtvrtek sněmovna, zamítnutí prosadilo hnutí ANO, k němuž se přidali poslanci SPD.
Směnárny v Praze se mohly změnit. Avšak ANO, SPD řekli ne. Dále budeme přihlížet obírání turistů. SPD je fakt banda neuvěřitelných šašků. #psp #praha
— Ondřej Profant (@ondrej_profant) 12. dubna 2018
Cizince před směnárnami se ale snaží varovat alespoň strážníci. „Strážníci v Praze denně poskytují informace a rady občanům a návštěvníkům metropole ve stovkách případů. Mezi ty se samozřejmě řadí i ty, které se týkají výměny peněz, ale také případné výhodnosti nebo naopak nevýhodnosti směnných kurzů v jednotlivých směnárnách,“ uvedla pro Echo24 mluvčí Městské policie Prahy Irena Seifertová.
Nyní na směnárny dohlíží pouze ČNB. Stanovovat kurzy a poplatky je ale plně v rukou směnáren, tedy osob oprávněných je provozovat. „Z naší strany padlo v této věci doporučení na využití našeho Desatera pro klienty směnáren, které máme na našich webových stránkách v českém i v anglickém jazyce,“ uvedl pro Echo24 Marek Zeman z centrální banky.