Komentář Ondřeje Štindla

Dobré kádry se vracejí

Komentář Ondřeje Štindla
Dobré kádry se vracejí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hnutí ANO nominovalo do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petra Štěpánka, je to osobnost, řekněme, dost výrazná. Někdejší tiskový tajemník ODS v éře Václava Klause. Později člen vysílací rady, v níž nejprve ostře vystupoval proti mocnému řediteli televize Nova Vladimíru Železnému, aby později – po Železného roztržce s americkými investory – oddaně hájil jeho zájmy. Výrazně se angažoval na straně opoziční smlouvy v časech televizní krize, činorodě publikoval – články to byly asi tak myšlenkově pronikavé a stylisticky zvládnuté jako Štěpánkovy písně, které s vytrvalostí hodnou lepší věci nahrává s kapelou Unisono. Z rady musel odejít, nějakou dobu byl stranou veřejného života, na Twitteru se velmi ostře vyjadřoval o Babišově hnutí, ale teď, zdá se, se pro něj může vše zas v dobré obrátit.

Nejsilnější vládní strana by ho ráda viděla v radě, jež bdí nad médii, v době, kdy se čeká dost ostrý mocenský boj o veřejnoprávní sdělovací prostředky. A dle Štěpánkových vyjádření soudě má potenciální radní třeba na ČT docela velkou žízeň, hyperbolicky ji označuje za „zločineckou organizaci“, součást mainstreamu, jenž nadržuje Bruselu, démonizuje Vladimira Putina a Donalda Trumpa a tak dále... 

Štěpánkův comeback nemusí nutně vyjít, je docela možné, že mu srazí vaz zveřejněné tweety, v nichž dost jednoznačně odsuzoval Andreje Babiše. I tak je ale to jeho znovuobjevení se docela příznačné. Taky se nejedná o první úkaz toho druhu, někdejší Štěpánkův druh ve zbrani Petr Žantovský, který se později „vynašel“ jako mediální teoretik a sympatizant alternativní, přesněji konspirační scény, už zasedá v Radě ČTK. Dobré kádry se vracejí, protože je nová doba potřebuje. Někomu by to mohlo připadat paradoxní, Andrej Babiš přece šel do politiky pod praporem změny, přerušení kontinuity, snad až revoluce. Nahoru ale za sebou táhne to nejhorší z „osmdesátek“ a teď i „devadesátek“. Zjevně není čas na žádné velké experimentování. Ustavování nových pořádků je třeba svěřit lidem, kteří se při plnění podobných úkolů už dříve osvědčili. Možná ve službách někoho jiného, ale to by moc vadit nemělo. Hlavní je ta specifická kombinace oddanosti a pružnosti, schopnosti vydržet hodně a říkat, co je potřeba. Dá se uplatnit bez ohledu na vládnoucí garnituru a v době některých přímo vzkvétá. Ten čas zjevně zas přichází.