Podivný svět Ghislaine Maxwellové
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Když Jeffrey Epstein unikl pozemské spravedlnosti, mnoho lidí bylo zklamaných. Kdyby se jeho příběh objevil ve filmu, nejspíš mnoho kritiků by to odsoudilo jako až příliš neuvěřitelné drama. Tajemný miliardář, jenž se přátelí s těmi nejmocnějšími lidmi světa, zároveň provozuje rozsáhlou kriminální síť specializující se na zneužívání nezletilých, nakonec zemře ve vazbě za podezřelých okolností, to opravdu zní spíš jako konspirace vyšlá z chorého mozku. Jenže je to pravda. Zdálo se, že smrt Jeffreyho Epsteina připravila společnost o dopadení jeho spolupachatelů. I tak skandál zasáhl britskou královskou rodinu, americkou politiku a technologické giganty. Nyní svitla naděje, že se přece jen podaří rozkrýt detaily o Epsteinových zločinech. V USA skončil soud s jeho pravou rukou Ghislaine Maxwellovou, jejíž rodina má československé kořeny.
Epstein se narodil roku 1953 v New Yorku. Nedokončil žádnou vysokou školu, přesto byl v roce 1974 zaměstnán jako učitel fyziky a matematiky v elitní newyorské střední škole Dalton School, jež slouží jako přípravka na nejprestižnější americké univerzity. Již tam ho začaly provázet zkazky ohledně nevhodného chování ke studentům. V roce 1976 byl propuštěn za „špatný výkon“. Nicméně díky kontaktům mezi bohatými rodiči získal místo v investiční bance Bear Stearns. Odtamtud v roce 1981 odešel a založil si vlastní investiční a konzultační společnost. A první záhada. Přestože o Epsteinovi se často píše jako o miliardáři, nikdo netuší, jak ke svému majetku přišel. Ostatní finančníci tvrdí, že jeho společnost byla na trzích neviditelná. Epstein měl také managovat jmění několika nejbohatších lidí Ameriky. Jediný známý je však Lex Wexner, majitel značky spodního prádla Victoria’s Secret. V této době se také začínají šířit zkazky o tom, že Epstein pracuje pro tajné služby. Jisté je, že si vytvořil síť kontaktů mezi světovou smetánkou. Znal se s Billem Clintonem i Donaldem Trumpem, zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem i s princem Andrewem, mladším bratrem britského následníka trůnu. Také si začal zvát domů nezletilé dívky a bez sexu se to neobešlo. Nabízel je svým přátelům z vyšších kruhů. V tomto byla klíčová právě Ghislaine Maxwellová: vytipovávala dívky z rozpadlých a nemajetných rodin, ty díky jejím nákupům uvykly luxusnímu životu, pak je vodila k Epsteinovi… Deník Miami Herald později identifikoval zhruba 80 obětí. Nejmladší bylo 14 let.
Fešácký kriminál
Nakonec si Epsteinova chování všimla policie. V roce 2006 byl zatčen za sexuální styk s nezletilými a kuplířství. Nicméně k překvapení všech Epstein uzavřel s prokuraturou dohodu. Přiznal styk s nezletilou prostitutkou, za to dostal 18 měsíců lehkého vězení. Věznici mohl šest dní v týdnu opouštět na 12 hodin denně kvůli pracovním povinnostem. Docházel do kanceláře své nadace, kterou založil těsně před nástupem trestu a po propuštění ji zase zrušil. Takto si „odseděl“ 13 měsíců. Celé to vzbudilo podezření, že někdo vysoko drží nad Epsteinem ochrannou ruku.
Situace se změnila v roce 2019, kdy ho zatkla FBI za kuplířství podruhé. Při prohlídce u něho našla fotografie nahých nezletilých dívek. Tentokrát to vypadalo, že Epstein nevyklouzne. Případ byl mediálně ostře sledovaný. Veřejnost si žádala trest. Vyšetřování vedla federální prokuratura pro newyorský jižní distrikt, považovaná za nejelitnější v zemi. Epstein se však ve vazbě oběsil. I když nejspíš šlo o sebevraždu, okamžitě se objevily spekulace, že Epsteina někdo umlčel.
Veřejnost začala požadovat zadržení Ghislaine Maxwellové, jediné další osoby, jež měla rozsáhlé povědomí o Epsteinových aktivitách. V červenci 2020 byla opravdu zatčena. Epstein nebyl první muž v jejím životě, jenž byl údajným miliardářem spjatým s tajnými službami a umírajícím za podivných okolností.
Abraham Leib Hoch ze Slatinských Dolů
Maxwellová je dcerou Roberta Maxwella. Ten se narodil v roce 1923 jako Abraham Leib Hoch, později známý jako Ján Ludvík Hoch, v obci Slatinské Doly na Podkarpatské Rusi v době, kdy byla součástí Československa. Později o něm britská média psala jako o Čechovi, jeho rodným jazykem bylo jidiš, i když ve škole se učil česky. Po obsazení oblasti Maďarskem Hoch utekl do Francie, kde se přidal k vznikající exilové československé armádě. Za války několikrát změnil jméno. Používal pseudonymy Ivan du Maurier, Leslie du Maurier, Leslie Jones a nakonec Robert Maxwell. Po ústupu do Británie se přidal k takzvané vzpouře v Cholmondeley, protestu hlavně levicových a židovských vojáků proti podmínkám panujícím v exilové armádě. Poté přestoupil do britské armády, probojoval se z Normandie do Hamburku, získal Vojenský kříž, v té době druhé nejvyšší vojenské vyznamenání, a po válce se rozhodl v Británii zůstat. Zbytek jeho rodiny byl zavražděn v Osvětimi.
Maxwell využil své válečné kontakty a stal se výlučným distributorem akademického nakladatelství Springer Verlag pro Británii a USA. V roce 1951 koupil další akademické nakladatelství a přejmenoval je na Pergamon Press. To se stalo základem jeho bohatství. Mimo jiné publikovalo překlady západních studií za železnou oponou a britská vláda měla podezření, že je financováno Sověty. Následovaly byznysové i politické vzestupy a pády. V letech 1964 až 1970 byl poslancem za Labouristickou stranu. V roce 1984 koupil Mirror Group, vydávající šestery noviny, včetně Daily Mirror, významného bulvárního deníku v Británii. Maxwell se stal opravdovým tiskovým magnátem a jedním z nejvlivnějších lidí Spojeného království. Setkával se s premiéry, byl přijat v Bílém domě, Kremlu i Elysejském paláci. Potkal se s komunistickými vůdci včetně Gustáva Husáka a vedl s nimi kontroverzní rozhovory. Jeho první otázka na rumunského diktátora Ceaușesca byla: „Čím si vysvětlujete svou obrovskou popularitu u rumunského lidu?“ Zároveň se spekulovalo o jeho napojení na tajné služby. Podle nejrůznějších dohadů měl být britským, sovětským nebo izraelským špionem. Kvůli podezření, že pracuje pro KGB, ho v padesátých letech prověřovala FBI, ale došla k závěru, že pro to neexistují důkazy.
Maxwell zemřel 5. listopadu 1991, v noci spadl z paluby své jachty Lady Ghislaine, když se plavila kolem Kanárských ostrovů. Oficiální verze zní, že se šel vymočit do moře, což byl jeho oblíbený způsob úlevy, dostal infarkt, spadl do moře a utonul. Jeho smrt se však okamžitě stala součástí konspiračních teorií. O tom, že nešlo o nehodu, ale o vraždu, byla přesvědčena i Ghislaine Maxwellová. Po Maxwellově skonu se ukázalo, že zpronevěřil penzijní fond své společnosti. Ta krátce poté zbankrotovala.
Pohřben byl v Jeruzalémě. Obřadu se účastnil izraelský premiér Jicchak Šamir, prezident Chajim Herzog, šest stávajících a minulých šéfů izraelských zpravodajských služeb a další řada izraelských hodnostářů. Šamir prohlásil, že „vykonal pro Izrael víc, než může být dnes řečeno“. Jedna z teorií je, že Maxwell působil v roce 1948 jako spojka mezi nově vzniklým Státem Izrael a Československem, což vedlo k československým dodávkám zbraní, jež byly klíčové při odražení arabského útoku.
Podle jedné z verzí to byl právě Maxwell, kdo seznámil svou dceru koncem osmdesátých let s Epsteinem. Ghislaine se narodila v roce 1961 jako deváté a nejmladší dítě svých rodičů. Vyrůstala v obří šlechtické rezidenci Headington Hill Hall. Chodila na nejlepší školy, vystudovala Oxford. V osmdesátých letech se stala známou příslušnicí londýnské smetánky. Zaměstnána byla u svého otce.
Přesná forma vztahu Maxwellové s Epsteinem je lehce záhadná. Epstein prý o ní mluvil jako o „hlavní přítelkyni“ a „nejlepší kamarádce“. V podstatě řídila jeho domácnost, najímala a vyhazovala služebnictvo. Někdy byla přítomna, když Epstein zneužíval dívky, podle některých obětí se i přímo zapojovala.
Maxwellová se také přátelila s princem Andrewem, snad to byla ona, kdo ho seznámil s Epsteinem. Měla k němu volný přístup do Buckinghamského paláce. Spolu s Epsteinem pobývala v Sandrighamu, královském sídle v Norfolku, vyfotografováni byli také v Balmoralu, královnině letním sídle ve Skotsku. Princ Andrew se také údajně účastnil Epsteinových aktivit. Virginia Guiffreová, rozená Robertsová, jedna z Epsteinových obětí, tvrdí, že s ní Andrew třikrát souložil, když byla ještě nezletilá.
Prince všechno popírá. V listopadu 2019 poskytl BBC rozhovor, jenž skončil katastrofálně. Andrew tvrdil, že Guiffreovou nikdy nepotkal, v inkriminovaný den byl prý na večeři v PizzaExpress ve Wokingu, naznačil, že fotografie, na níž objímá Guiffreovou a v pozadí stojí Maxwellová, může být podvod. Největší pobavení vyvolalo tvrzení, že se nemohl potit při tanci s Guiffreovou v nočním klubu, jelikož ve válce o Falklandy, kde sloužil, ztratil schopnost se potit. Výsledkem bylo, že v květnu 2020 se vzdal veřejných povinností. V lednu 2022 mu královna odebrala všechny vojenské hodnosti a titul Jeho královská Výsost. Navíc ho Guiffreová zažalovala u amerického soudu. Podle královské rodiny se bude bránit jako soukromá osoba.
Na známost s Epsteinem doplatil také Bill Gates, zakladatel Microsoftu. Na rozdíl od většiny ostatních se začal s Epsteinem přátelit až poté, co propukl jeho skandál, tedy někdy v roce 2011. Jeho manželka Melinda s tím hluboce nesouhlasila. Poté co Epstein zemřel, v New York Times vyšel obsáhlý článek popisující vztah Gatese a Epsteina a Melinda Gatesová kontaktovala rozvodové právníky.
Nejvíc na vztah s Epsteinem doplatila Maxwellová. Dne 29. prosince 2021 ji soud uznal vinnou ze sexuálního obchodování a kuplířství s nezletilými. Hrozí jí až 65 let za mřížemi. Nepomohla jí stylizace do role oběti. Její právníci tvrdili, že sama Maxwellová byla zmanipulována Epsteinem. Tím však její právní problémy nekončí. Čelí žalobám o odškodnění a dalšímu soudu za křivou výpověď. Kdyby se rozhodla promluvit, kdo všechno se Epsteinových aktivit účastnil, mohl by to být teprve začátek jednoho z největších světových skandálů.