270 tisíc pro restauraci měsíčně? „Jen Babišem vymodelovaná reklama“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
I když ze strany státu dochází k neustálým ujišťováním, že pomoc míří ve statisícových částkách, opak je mnohdy pravdou. Nejnověji je to příklad ministra průmyslu Karla Havlíčka a premiéra Andreje Babiše, kteří na vymodelovaných příkladech uvádějí, že kdejaká restaurace může obdržet více jak čtvrt milionu korun na kompenzacích. Podle zástupců podnikatelů to ale nemá nic společného s realitou.
Uzavírání ekonomiky kvůli koronavirové nákaze a s tím spojené zavírání podniků v gastronomii donutil vládu otevřít speciální programy pro tento segment. Začal fungovat až po velké kritice teprve v pondělí, i když s problémy se restaurace potýkají již od března loňského roku. Při té příležitosti si nechal Havlíček spolu s Babišem vypracovat modelové příklady hospod, kolik mohou získat celkovou výši podpory.
Jako první ji uvedl Babiš na svém Facebooku. U příkladu uvedl, že v jednom případě mohou podnikatelé dostat až 270 tisíc korun.„V menším městě hospoda o pěti lidech, která platí nájem 30 tisíc korun, u nás dostane kolem 270 tisíc měsíčně podporu,“ řekl. Podobný příklad uvedl Havlíček v rozhovoru pro server Seznam Zprávy. V jedné z odpovědí rozvedl, jak se k částce propracoval. „30 tisíc je podpora na nájemném. 28 tisíc průměrná hrubá mzda, my to platíme včetně odvodů, tak je to 38 tisíc. 38 tisíc krát 5. K tomu připočteme na každého zaměstnance 400 korun za den čili pět zaměstnanců krát 400 krát 30 dní, to je 60 tisíc. A jsme přibližně na 270 a kousek tisíc. A pokud je OSVČ, tak má ještě 15 tisíc korun navíc,“ uvedl Havlíček.
Jeho výpočty ale podle viceprezidenta Hospodářské komory Tomáš Prouzy neodráží realitu. Podle něj se jedná pouze o reklamu, aby výsledný produkt vypadal co nejlépe. „Mzdy rozhodně nejsou hrazeny všem ze 100 procent. Někteří mají Antivirus A, kde je sice stoprocentní kompenzace, ale jsou tam i lidé, co jsou jen na Antiviru B, kde je 60 procentní kompenzace. Někteří, kteří pracují u okénka, jsou samozřejmě bez kompenzace, kdy stát vlastně trestá ty, kteří se snaží aspoň trochu fungovat,“ řekl pro Echo24 Prouza.
Podle něj je i podpora u nájemného jen 50 procentní, takže žádná slibovaná pomoc ve výši 100 procent nepřišla. Zároveň jsou poškození také ti, kteří nechtěli platit nájem, a provozovnu si proto rozhodli koupit, i ti, kteří splácejí hypotéku. „Vedle nákladu na zaměstnance a provozovnu je třetím hlavním nákladem splátka úvěrů. Tady vláda naprosto selhala v tom, že odmítá zavést sektorové úvěrové moratorium pro ty nejpostiženější, protože individuální řešení bank prostě nefungují,“ řekl dále Prouza.
Podle něj se rozhodně nemůže jednat o běžnou situaci, navíc v případě, kdy jednotlivá pomoc přichází s velkým zpožděním a program Covid-gastro se teprve rozjíždí.
Kvůli modelovému příkladu 270 tisíc korun se navíc vzedmula vlna kritiky od Podnikatelských odborů, podle kterých mají všichni hospodští, kteří pomoc neobdrží, napsat ministru Havlíčkovi, že je lhář. „Nežijeme v pohádce, tak to nazvěme pravým jménem. Ministr Havlíček je lhář a jeho prohlášení, že gastro provozy dostávají kompenzace ve výši 270 000 korun je čistá lež,“ řekl 7. ledna předseda odborů Radomil Bábek.
Ten také upozorňuje, že se vláda odhodlala připravit kompenzační program až po třech měsících podzimní vlny koronaviru. Jediná účinná pomoc by pak byla, kdyby se kompenzace vztahovaly na 75 procent obratu za stejné období v předchozím roce.