Naděje na záchranu námořníků ze ztracené ponorky zhasla. Už není šance, říká velitel
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Indonéské záchranné týmy objevily předměty, o kterých se domnívají, že pocházejí z pohřešované ponorky. Naděje na záchranu posádky plavidla je mizivá, podle odhadů jí došly zásoby kyslíku v sobotu ráno. Šéf indonéského námořnictva podle agentury Reuters navíc uvedl, že ponorka se nachází zhruba v hloubce 850 metrů pod hladinou moře, což je větší hloubka, než na kterou byla zkonstruována.
Podmořské plavidlo s 53 lidmi na palubě se pohřešuje od úterý, kdy se ztratilo během námořního cvičení poblíž ostrova Bali.
Velitel indonéského námořnictva Yudo Margono podle agentury AP řekl, že už nepovažuje ponorku za pohřešovanou, ale za potopenou. Záchranáři objevili několik předmětů včetně láhve s olejem určeným zřejmě na promazávání periskopu nebo modlitební koberečky z ponorky, píše AP.
Ponorka KRI Nanggala-402 byla vyrobena před 44 lety a odborníci v posledních dnech stále častěji zmiňovali možnost, že plavidlo mohlo implodovat, když se potopilo do větší hloubky, než jeho konstrukce dovoluje. Indonéská armáda uvedla, že i kdyby byla ponorka nepoškozená, zásoby kyslíku na palubě by stačily maximálně do dnešního rána.
Ponorka je podle armády schopná vydržet ponor zhruba do hloubky 500 metrů, pak už by nevydržela tlak vody. Na místě, kde se plavidlo pohybovalo, leží mořské dno v hloubce až 1500 metrů.
Šedesát metrů dlouhá, dieselovým motorem poháněná ponorka vyrobená v Německu se odmlčela během cvičení, kdy měla odpálit torpéda. Spekuluje se o tom, že havárii mohla způsobit porucha napájení, která by ponorce znemožnila manévrovat.
Světové agentury v sobotu informovaly, že po ponorce pátrá dvacítka indonéských lodí a čtyři letadla, kterým pomáhá i letoun P-8 Poseidon americké armády a australská fregata HMAS Ballarat vybavená sonarem. Do záchranné se dnes zapojil i americký pátrací letoun a australská fregata vybavená sonarem a přidat se mělo rovněž singapurské námořnictvo a záchranné lodě z Malajsie.