Změny na spadnutí?

První krok k návratu kouření do hospod. Petice uspěla u senátního výboru

Změny na spadnutí?
První krok k návratu kouření do hospod. Petice uspěla u senátního výboru

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Petice proti protikuřáckému zákonu a elektronické evidenci tržeb (EET) v Senátu uspěly. Senátní výbor, který měl projednávání peticí na starosti, dal oběma stěžovatelům za pravdu a nyní navrhuje legislativní změny. Hlasovat o nich budou ve středu všichni senátoři. Zástupci horní komory si myslí, že v některých hospodách či barech by se kouřit mohlo. Z EET by zase rádi vyjmuli drobné živnostníky, kteří nemají roční obrat vyšší než 750 tisíc.

Petici, která požaduje zrušení absolutního zákazu kouření v restauracích a hospodách, podepsalo přes 23 tisíc lidí. Odpůrci tvrdí, že se podniky po zavedení protikuřáckého zákona potýkají s úbytkem hostů a některé tak krachují. Svůj vliv na tom má i EET. Více jsme psali zde. Zastánci zákona naopak oponují studiemi o škodlivosti kouření včetně pasivního na lidské zdraví.

Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL), předseda senátního výboru, který měl petice na starosti, pro Echo24 popsal tři body, ve kterých by petice mohla upravit zákaz kouření. „První bod se týká toho, že by si provozovatelé hospod či restaurací do 50 metrů čtverečných mohli sami určit, zda by to byl kuřácký, nebo nekuřácký prostor. Druhý bod navrhuje vznik oddělených prostorů v restauracích a hospodách, kde by kuřáci mohli kouřit, ale museli by si tam sami nosit nápoje, aby do nich nemusel chodit personál. Poslední změna se týká části zákona, která je podle mého názoru velmi nešikovná – pokud má hospodský podezření, že jeho zákazník by mohl později třeba řídit, nesmí mu nalít, nese za něj dnes zodpovědnost. To navrhujeme zrušit,“ uvedl pro Echo24 a dodal, že navrhovaná opatření by mohla vyhovovat kuřákům i nekuřákům.

Pokud senátoři schválí návrhy legislativních změn, bude o nich hlasovat Sněmovna. Rozhodovat však už bude v novém složení. Piráti, kteří se do sněmovny dostali poprvé a mají v ní zastoupení 22 křesel, vystupují proti absolutnímu zákazu kouření. „Piráti prosazují cestu informovanosti a racionální regulace. Piráti podporují omezení negativních dopadů pasivního kouření, avšak nikoliv v rovině absolutních zákazů,“ uvádí k tomu strana.

Podobně hovoří i Svoboda a přímá demokracie (SPD), která má ve sněmovně také 22 poslanců. „Považuji schválený tzv. protikuřácký zákon, který vstoupil letos 31. května v platnost, za legislativní paskvil. Proto ho naše hnutí SPD ve Sněmovně nepodpořilo. Tento špatný zákon obsahuje nesmyslné povinnosti pro majitele restaurací a dalších podobných veřejných zařízení,“ uvedl k tomu na webových stránkách SPD předseda strany Tomio Okamura. Proti plošnému zákazu kouření v restauracích je i druhá nejsilnější strana ODS.

Petice proti EET

Naději na úspěch má přitom také druhá petice za změny v EET. Senátor Jiří Oberfalzer (ODS), který je zpravodajem obou petic, si myslí, že by mohl projít návrh na to, aby od EET byli osvobozeni podnikatelé s ročním obratem do 750 tisíc korun. „Já jsem na výboru navrhl zrušení EET jako takového, nepochodil jsem. Z alternativních názorů padlo, aby byli vysvobození drobní podnikatele s ročním obratem do jednoho milionu a poté do 750 tisíc korun. Nakonec prošel ten poslední návrh. Ono teď něco podobného zaznívá z ústa Andreje Babiše, takže si myslím, že by mohl tento návrh projít,“ uvedl pro deník Echo24.

Oberfalzer dodal, že na výborové slyšení, na které pozvali všechny zúčastněné strany, resorty a také zástupce různých podnikových svazů a asociací, vyplynula jedna věc. „Zatímco zástupci hotelů, restauracích a středních podniků si EET pochvalovali, tak zástupci drobných živnostníků byli zásadně proti,“ řekl. Pod petici, která požaduje okamžitý konec EET, se přitom podepsalo téměř 20 tisíc lidí. Více jsme o tématu psali zde.

První vlna EET se spustila k 1. prosinci 2016, kdy začala platit pro hotely a restaurace. Od 1. března 2017 se do EET musely zapojit maloobchodní a velkoobchodní firmy. Třetí fáze má začít 1. března příštího roku a týká se občerstvení nebo farmářských trhů. Čtvrtá fáze od června 2018 zahrne řemeslníky.

,

5. prosince 2017