Maďaři chtějí postavit pro Poláky jadernou elektrárnu. V Rusku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Maďarský premiér Viktor Orbán a polský podnikatel Zygmunt Solorz-Żak tlačí na vládu ve Varšavě, protože chtějí společně postavit pro Polsko jadernou elektrárnu v ruském Kaliningradu. Snaží se přesvědčit polskou vládu, aby ruskou enklávu propojila energetickým mostem. Varšava je na pochybách, ale neřekla zatím ne. Se zprávou přišel server Polityka Insight a informoval o tom například hospodářský deník wnp.
Maďarsko údajně již několik měsíců intenzivně přesvědčuje Polsko, aby vybudovalo energetické spojení s Kaliningradskou oblastí. Otázka měla být projednána rovněž na nedávných jednáních mezi polským premiérem Mateuszem Morawieckim a maďarským předsedou vlády Orbánem.
Na polské straně lobuje za stavbu jeden z nejbohatších Poláků Zygmunt Solorz-Żak, televizní magnát, majitel společnosti Polsat a také vlastník koncernu ZE PAK, jednoho z největších soukromých výrobců energie v Polsku.
Zygmunt Solorz, který patří rovněž k nejvlivnějším lidem v Polsku, potvrdil webu Polityka Insight, že společně s maďarskou státní energetickou společností MVM plánuje podílet se na výstavbě pobaltské jaderné elektrárny v Kaliningradské oblasti. Podle Polityka Insight o tom jednal s Morawieckim. Ruský stavitel jaderných elektráren skupina Rosatom již vyjádřila ochodu o iniciativě jednat. U Kaliningradu by se měly postavit dva bloky s ruskými reaktory VVER 1200. Autoři myšlenky tvrdí, že potenciálně by elektrárna dodávala do Polska přibližně 15 TWh ročně.
Plán na stavbu této JE ale není nový. Přípravu už zahájil Rosatom v roce 2008 s cílem zásobit energií Polsko a Litvu a potenciálně i Německo. Značně by se tak posílil energetický vliv Moskvy v této oblasti Evropy. Pro nezájem z Varšavy a Vilniusu byla ale věc v roce 2013 zastavena.
Polský energetický analytik Robert Tomaszewski na serveru Central european affairs upozornil, že polská vláda věc zatím neshodila se stolu, což je podle něj překvapivé, i když jde o značně kontroverzní a choulostivou záležitost. Zvláště, když polská energetická politika je dlouhodobě založena na směřování k co největší soběstačnosti a nezávislosti, především pak na Rusku. Na druhou stranu Polsko elektřinu nutně potřebuje, stavba vlastní JE ještě ani zdaleka nezačala a plánované odstavování uhelných elektráren vytváří do blízké budoucnosti deficit. Podle Tomaszewského důvody, proč polská vláda zatím nápad neodmítla, je jednak v úzkém spojení s Orbánovou vládou, když se navzájem potřebují v obhajobě svých národních zájmů i směrem do Bruselu a druhým důvodem je postavení Zygmunta Solorze jakožto majitele vlivné televize.
Na druhé straně by si Varšava stavbou energetického mostu proti sobě pohněvala pobaltské země, které se snaží vymanit z energetické závislosti na Rusku a záměr by se určitě nelíbil také Spojeným státům. Z tohoto důvodu je podle analytika stavba „polské“ JE u Kaliningradu v konečném důsledku nyní nereálná. Do budoucna však zůstává otázka otevřená.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.