Další demonstrace

Lidé v Česku demonstrovali na podporu novinářů. Připomněli i Jána Kuciaka

Další demonstrace
Lidé v Česku demonstrovali na podporu novinářů. Připomněli i Jána Kuciaka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Praze a dalších městech se ve středu konaly demonstrace, tentokrát na podporu České televize a médií. Podle organizátorů přišly na Václavské náměstí asi čtyři tisíce lidí. Protesty reagovaly na inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana. Lidé se ale opět vymezili i proti Andreji Babišovi či komunistům. Ve čtvrtek plánují polední „výstražnou stávku“ studenti řady středních a vysokých škol.

Lidé během projevů na Václavském náměstí skandovali „hanba“ a „Babiše do koše“. Měli s sebou české vlajky a vlajky EU, někteří přišli i s transparenty. Na pódiu mimo jiné vystoupil režisér Jan Svěrák. „Kdybychom si svobodná média nechali vzít, tak už je nikdo za nás nebude kontrolovat,“ řekl Jan Svěrák.

Zhruba po hodinovém protestu v horní třetině Václavského náměstí se lidé vydali na pochod k Pražskému hradu, kde prezident Zeman pořádal koncert pro své podporovatele. Přes náměstí Jana Palacha a Klárov došli k Hradu, kam dorazili asi ve 21:00 . Na Hradčanském náměstí demonstranti skandují „Máme toho dost“ a „novináře nedáme“. Ozývá se také pískot a troubení

Asi stovka lidí se na demonstraci za svobodu slova sešla i na náměstí Českého ráje v Turnově na Semilsku. „Jsem rád, že je ještě hodně lidí, kteří chtějí bránit svobodná média. Já pamatuju doby, kdy jediné svobodné médium byl samizdat. Za jednu básničku dostal můj kamarád 18 měsíců. Měli jsme kapelu, vždycky jsme rok připravovali program, a když jsme měli vystoupit, tak ho, jako by náhodou, tu na 18 měsíců, tu na čtyři roky, zavřeli. Nerad bych, aby se ta doba vrátila, a moc děkuju lidem, kteří si to také nepřejou,“ řekl turnovský disident Karel Šírek. Lidé podepisovali petiční archy na obranu veřejnoprávních médií.

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. se shromáždilo podle pořadatelů asi 550 lidí. Promluvili k nim redaktor Českého rozhlasu Filip Černý, podnikatel a spoluzakladatel Občanského fóra v Budějovicích Ladislav Faktor i politolog a vysokoškolský učitel Salim Murad.

Na táborském Žižkově náměstí demonstrovalo asi 400 lidí. Zapalovali svíčky za Kuciaka, četlo se z různých knih včetně těch od Václava Havla. Jako host přijel producent a režisér Petr Oukropec, promluvila novinářka Libuše Bláhová, zdravici poslal publicista Petr Placák.

Důvodem demonstrací byl projev  Miloše Zemana z minulého týdne, v němž prezident zaútočil na veřejnoprávní Českou televizi a média z vydavatelského domu Economia. Psali jsme o tom zde. Celý inaugurační projev prezidenta čtěte zde.

**** clink rendering error ****

Hodinu před tím, než začaly demonstrace v českých a moravských městech, se na Pražském hradě konala oslava Zemanova opětovného uvedení do prezidentské funkce. Prezident Zeman na Hrad pozval asi tisícovku svých příznivců. Více píšeme zde.

Agresivní kampaň vedou Zeman, Babiš, Okamura i Zimola, tvrdí organizátoři

„Jsme pevně přesvědčení, že to není Česká televize a ostatní média, ať už veřejnoprávní či soukromá, která by vedla kampaň proti určitým politikům, jak se nám tito politici snaží namluvit. Naopak agresivní kampaň proti svobodným médiím podle nás již delší dobu vede právě Miloš Zeman, Andrej Babiš, Tomio Okamura, představitelé KSČM a nově například i části ČSSD ústy jejího místopředsedy Jiřího Zimoly,“ uvedli organizátoři ve prohlášení.

Další demonstrace se konají zítra. Půlhodinovou protestní stávku organizují ve čtvrtek studenti řady vysokých a středních škol kvůli obraně ústavních a společenských zvyklostí. Míří proti některým krokům prezidenta Miloše Zemana a vlády v demisi. Protestovat budou i proti tomu, aby byl premiérem trestně stíhaný člověk a aby vláda v demisi přijímala důležitá rozhodnutí. Více jsme psali zde.

Protestní akce v Praze a dalších českých a moravských městech zorganizovali přes sociální sítě v uplynulém týdnu odpůrci zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ten den po demonstracích rezignoval. Během demonstrací z minulého týdne zněla i kritika Babiše, jehož hnutí s komunisty vyjednává o podpoře vládě.

ČT nedáme! Demonstrace za zachování svobody slova a médií

TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ

Plánovanou středeční demonstrací na Václavském náměstí chceme vyjádřit podporu České televizi a všem ostatním nezávislým novinářům nejen v České, ale i Slovenské republice.

Akci svoláváme v přímé reakci na inaugurační projev znovuzvoleného prezidenta ČR Zemana. Miloš Zeman dle našeho názoru trestuhodně zneužil tohoto významného státního ceremoniálu pro svůj vlastní nenávistný útok na svobodná média. Nejednalo se přitom o drobný bonmot pronesený mezi řečí v přátelském rozhovoru s ruským prezidentem, ale o promyšlený a předem připrapený projev, který bezprecedentním způsobem akt inaugurace pošpinil.

Tento projev byl pronesen v přímém přenosu (Českételevize), bez možnosti, aby se napadení mohli okamžitě veřejně hájit. Tento projev hlavy státu považujeme za naprosto neospravedlnitelný i v kontextu slovenských událostí, vyvolaných vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Tato tragická událost nás utvrdila v tom, že před útoky politiků je potřeba svobodu médií aktivně hájit, pokud se nechceme podobných ohavných činů dočkat i u nás v České republice.

Inaugurační projev ale představuje jen pověstnou poslední kapku. Prezident Zeman dlouhodobě své voliče vyzývá k nenávisti vůči nezávislým novinářům a veřejnoprávním médiím. V této rétorice ovšem není sám. Jsme pevně přesvědčení, že to není Česká televize a ostatní média, ať už veřejnoprávní či soukromá, která
by vedla kampaň proti určitým politikům, jak se nám tito politici snaží namluvit. Naopak agresivní kampaň proti svobodným médiím podle nás již delší dobu vede právě Miloš Zeman, Andrej Babiš, Tomio Okamura, představitelé KSČM a nově například i části ČSSD ústy jejího místopředsedy Jiřího Zimoly. Zdá se, že
prezident a jeho spojenci z řad politických a podnikatelských chtějí určovat, co je pravda a co lež a nesnesou kritický názor.

Stejně jako projevy nenávisti vůči novinářům odsuzujeme bezostyšné propojení mediální a politické moci, které se zhmotnilo v osobě současného premiéra v demisi Andreje Babiše.

My, občané, chceme novinářům dokázat, že si vážíme jejich mnohdy riskantní a náročné práce a že kategoricky nesouhlasíme s útoky některých našich vrcholných politických představitelů na nezávislost novinářské obce.

Vytváření tlaku na veřejnoprávní média skrze populistické výhružky zrušením koncesionářských poplatků a případné „zestátňování“ těchto médií považujeme za nepřípustné. Média veřejné služby plní naprosto nezastupitelnou roli. Je v nejvyšším zájmu občanů demokratického státu tato média bránit před politickým
tlakem.

Stejně tak trestuhodná je snaha politiků diskreditovat nepohodlné novináře z veřejnoprávních i soukromých médií, zabývající se odhalováním jejich závažných kauz.

Nedopustíme likvidaci svobody slova. Chceme prezidentu Zemanovi a dalším vzkázat, že novinářskou obec, včetně nezastupitelné role veřejnoprávní televize a rozhlasu, a její práci jsme připraveni bránit. Bez této záslužné činnosti médií by naše společnost mohla rychle přijít o svou svobodu a názorovou pluralitu. Svobodná média jsou jedním ze základních pilířů demokratické společnosti a jakýkoli zásah do jejich nezávislého fungovaní vystavuje demokracii přímému ohrožení.