komentář daniela kaisera

Piráti se pěkně vybarvují

komentář daniela kaisera
Piráti se pěkně vybarvují

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pořád ještě alespoň zčásti platí, že Piráti jsou nepopsaný list. Strana sama sebe označuje za liberální střed a v různých polohách liberální jistě je. Boj za digitalizaci státní správy, který vede spolu s ODS a dalšími, povede k umenšení byrokracie, a tím pádem většímu množství volného času a svobody. Totéž je boj proti EET a kontrolním hlášením. Někdo dokonce může za rozšíření svobody považovat legalizaci marihuany. Souběžně s tím ale přibývá okamžiků, kdy se různí představitelé Pirátské strany projevují jako reflexivní příznivci zákazů a zužování myšlenkového koridoru.

V pátek se na půdě sněmovny měla konat konference s rutinně konzervativním názvem „Rodina a její práva v 21. století“. Ale nekonala se – jeden ze dvou svolavatelů, poslanec ANO Milan Pour, ve čtvrtek večer, tedy několik hodin před začátkem, konferenci zrušil. Jak sám přiznal, bylo to v reakci na „vlnu kritiky, která se dnes zvedla v souvislosti s plánovanou konferencí a především účastí Tommyho Robinsona“.

Angličan Tommy Robinson je sporná postava, aktivista proti islamizaci své země, loni jsme o něm v Echu psali kvůli jeho perzekuci ze strany britské policie a justice (asi nejlepší shrnutí případu napsal Martin Gust – tady)

Tady jen připomeňme, že Robinson byl před rokem ve zrychleném řízení odsouzen ke třinácti měsícům nepodmíněně za to, že ze svého mobilu streamoval na svůj facebookový účet z chodníku před budovou soudu, v němž právě probíhal soud s gangem pedofilů (z drtivé většiny muslimů). Robinson obžalované několikrát dostihl cestou k soudu a otravoval je s otázkami typu: Víte, že budete odsouzen? Nicméně po několika týdnech byl z vězení propuštěn, vyšší soud rozsudek zrušil a případ vrátil na začátek.
Ona vlna kritiky, jíž se nechal zastrašit Babišův poslanec Pour, byla spuštěna článkem v Deníku N. Tam Robinsona představili jako britského „extremistu“, který v české sněmovně vystoupí s půlhodinovou přednáškou „o údajně hromadném znásilňování nezletilých v Británii“. Údajně hromadné znásilňování trvající řadu let se stovkami obětí v desítkách britských měst je mezitím dokumentováno soudně, ale co by kolegové z Deníku N neudělali pro pozadí, na němž extremista řádně vynikne. Na vlnu kritiky naskočily další servery, vzhledem k veřejnoprávnímu charakteru je na pováženou iRozhlas.cz, kde jsme o Robinsonově loňském konfliktu s policií mohli číst, že aktivista byl odsouzen, když „zveřejnil videozáznam z jednání“ soudu, což je typická fake news, protože Robinson stál před svým zatčením na chodníku před budovou soudu, a dokonce si dával pozor, aby nevstoupil ani na schody vedoucí do budovy.
Dostáváme se ke slíbeným Pirátům. Na politickou úroveň převedl onu vlnu kritiky jejich poslanec František Kopřiva, jenž svým kolegům rozeslal upozornění, aby se vystříhali konference, na níž bude vystupovat „ultrapravicový aktivista a opakovaně trestaný kriminálník“. Obrat „ultrapravicový kriminálník“ použil na svém twitterovém účtu předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Kdo se podívá nejen na suchý seznam činů, za něž byl odsouzen, ale i na věcnou podstatu případů, čekal by, že zrovna Pirátům s jejich image antiautoritářských rebelů by tento „kriminálník“ měl být sympatický. První vězení je z roku 2005, byl to trest za incident s policistou mimo službu, který se ve tři hodiny ráno připletl k hádce vedené mezi opilým Robinsonem a jeho opilou přítelkyní. Policista je napomínal, rozjetý Robinson ho vulgárně odbyl, policista využil svého výcviku, Robinson průpravy fotbalového chuligána, ze rvačky vyšel vítězně a od soudu s dvanácti měsíci nepodmíněně. Později byl odsouzen za držení drog (ani kvůli tomu by snad ve vedení Pirátské strany nikoho neskandalizovali, navíc po letech). Kvůli drogovému deliktu měl zakázaný vstup do USA. Při vstupu do USA použil cizí pas, za což byl znovu odsouzen. Třetí významný střet se zákonem byla rvačka gangu fotbalových fanoušků, jakých, chce se mi napsat, se člověk v Anglii nebo Irsku stane svědkem, když se tam zdrží déle než několik dní a ideálně v pátek večer zajde do většího pubu. A konečně nejefektivnější Robinsonovi vyčítaný zločin – je hypoteční podvod. Ten vznikl tak, že si s příbuzným vystavovali navzájem větší faktury, aby měli papírově vyšší příjmy a dosáhli na hypotéku. Reálná škoda žádná nevznikla, hypotéky byly řádně splaceny, přesto musel Robinson, tou dobou už hlučný protiislámský aktivista, do vězení. Podle jeho vyprávění pro časopis The Spectator mu tehdy islamisté na cele vymlátili všechny přední zuby, takže dnes nosí umělé. Život si prý zachránil tak, že se systematicky dopouštěl přestupků proti vězeňskému řádu, aby ho převeleli na samotku. Konečně loni byl odsouzen v už zmíněném případu za pohrdání soudem, uvězněn, propuštěn, případ běží od začátku. Mezitím prohrál soud, k němuž pohnal policii za to, že ho před časem vyvedla z restaurace, kde obědval se svými dětmi, čímž údajně ohrozil veřejný pořádek. Teď mu hrozí, že bude muset uhradit likvidační soudní náklady.

Jestli tedy Robinson někdy byl kriminálníkem v klasickém slova smyslu, už dávno je z něj politicky pronásledovaná osoba. To, že má britský velvyslanec v Praze Nick Archer tu troufalost, aby veřejně kritizoval, koho si z jeho země pozve český parlament, tento dojem jenom potvrzuje. Nás teď ale epizoda ze života „nejstarší demokracie na světě“ zajímá proto, co nám říká na české Piráty: jsou součástí novodobé kulturní levice, která ve svatém boji s nebezpečím populismu podporuje státní aparát v jeho represivních instinktech. Po nápadu zdaňovat v Praze majitele prázdných bytů, po návrhu v programu strany, který by daňovým poplatníkům umožňoval odečíst z daní dar pro „nezávislá seriózní média“, kdy příslušný seznam přijatelných médií zřejmě bude určovat stát, po ochotě, s níž si Piráti osvojili antidemokratický požadavek stávkujících středoškoláků-oteplovačů, kteří požadují, aby se parlament, do něhož z dobrých důvodů ještě nemohou volit, řídil jejich vůlí, je to asi další chvilka pravdy. V této liberální středové straně je v překvapivé míře přítomen reflex proti svobodě.