Schůzka ve Velké Británii

Podnikatel Křetínský byl na jednání s britskou premiérkou. Mluvili o brexitu

Schůzka ve Velké Británii
Podnikatel Křetínský byl na jednání s britskou premiérkou. Mluvili o brexitu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Podnikatel Daniel Křetínský se ve čtvrtek v Londýně zúčastnil jednání zástupců několika významných evropských firem s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Tématem byl brexit, tedy vystoupení Británie z Evropské unie. Vyplývá to z informací na webu britské vlády.

Křetínského Energetický a průmyslový holding (EPH) v Británii působí, aktuálně tam mimo jiné spouští jednu z největších elektráren na biomasu na světě. Kromě Křetínského se jednání s Mayovou zúčastnil například i generální ředitel společnosti Telefónica José María Álvarez-Pallete López či ředitel aerolinek Wizz Air József Varadi.

EPH na začátku února potvrdil, že v září ukončí výrobu v britské uhelné elektrárně Eggborough. Server BBC tehdy připomněl, že elektrárna měla být uzavřena už před několika lety, zůstala ale otevřená, protože firma získala vládní kontrakt na poskytnutí záložní energie. Pro příští rok už zdroj kontrakt na poskytování záložní kapacity pro přenosovou síť nezískal.

Hospodářské noviny (HN) tehdy uvedly, že EPH plánuje v Eggborough nahradit část uhlí velkou plynovou elektrárnou o výkonu 2500 megawattů (MW). Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

V Lynemouthu pak EPH spouští jednu z největších elektráren na biomasu na světě, nyní je ve zkušebním provozu. Stavba si podle HN vyžádala téměř 400 milionů liber (přes 13 miliard Kč). V loňském roce pak EPH v Británii získal dvě paroplynové elektrárny. Celkový instalovaný výkon elektráren Langage a South Humber Bank činí 2300 MW.

EPH je přední středoevropskou energetickou skupinou, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii a Maďarsku. Většinovým vlastníkem holdingu se loni stal Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Společnosti, které jsou součástí EPH, zaměstnávají dohromady téměř 25.000 lidí.

Jednání šéfů významných podniků s politiky jsou běžná i v Česku. Prezident Miloš Zeman například ve středu na Pražském hradě přijal generálního ředitele energetické společnosti ČEZ Daniela Beneše. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže řešili aktuální energetická témata, která mají podstatný dopad na fungování energetiky v Česku.

,