Gatwick opět zastavil a zase obnovil provoz. Nad letištěm zpozorovali další dron
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Letiště Gatwick jižně od Londýna v pátek večer zhruba na hodinu opět preventivně opět zastavilo provoz v reakci na nepotvrzené zprávy, že nad letištní plochou byl znovu spatřen dron. Do normálu se věci vrátily okolo půl osmé večer (půl sedmé místního času). Informují o tom britská média. Kvůli stejnému problému se na druhém nejrušnějším letišti v Británii nelétalo od středečního večera do pátečního rána, což narušilo plány více než 100 000 pasažérů.
„Lety byly po nahlášení dronu pohybujícího se v okolí Gatwicku obnoveny,“ sdělil BBC mluvčí letiště. „Zatímco jsme prošetřovali situaci, veškerý pohyb nad letištěm byl pozastaven,“ dodal s tím, že se jednalo o preventivní opatření a jeho výsledkem bylo ujištění, že je bezpečné provoz letiště obnovit.
V pátek ráno vedení letiště provoz obnovilo, přestože úřadům se nepodařilo problémové drony zneškodnit ani dopadnout jejich pilota či piloty. Policie i šéf letiště během uzavírky hovořili o cílené sabotáži, neboť drony se objevovaly opakovaně a údajně vždy v okamžiku, kdy měla být ranvej opět otevřena. Před pátečním možným návratem byl dálkově ovládaný stroj naposledy na Gatwicku spatřen ve čtvrtek kolem 23:00 SEČ, uvádí agentura Reuters.
Média dříve informovala, že ve snaze zabránit dalším problémům byla na letišti nasazena vojenská technika, která zřejmě dokáže dron vystopovat a také narušovat komunikaci s osobou, která jej ovládá. „Máme tady teď opatření, s nimiž… bychom měli být v mnohem lepší pozici, abychom dron mohli sledovat a chytit,“ citovala televize Sky News Stevea Barryho z policie hrabství Sussex.
Úřady nyní podle zpravodajské společnosti BBC pracují s hypotézou, že provoz na Gatwicku v posledních 48 hodinách nenarušoval pouze jeden stroj. Také prověřují variantu, že za snahou ochromit letiště stojí vícero lidí. Co se týče motivu zatím žádnou možnost nevylučují.
„Není to teroristický incident v konvenčním smyslu, je to případ narušení takového typu, jaký jsme dosud v této zemi nezažili a nezažili jej ani jiné země,“ řekl britský ministr dopravy Chris Grayling. Na otázku, zda by mohlo jít o environmentální protest, odpověděl, že je to „samozřejmě jedna z možností“, ale „v tuto chvíli skutečně nevíme“.