Čína přiznala nehodu v jaderné elektrárně. Životní prostředí prý ohroženo není
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čína ve středu potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země. Podle jejího středečního prohlášení, o němž informovala japonská agentura Kjódó, se v reaktoru zvýšila úroveň radiace, drží se ale stále v předpokládaných mezích. Ze zařízení neuniká radioaktivní materiál.
Čínské ministerstvo ochrany životního prostředí popřelo zprávu zpravodajské stanice CNN, podle níž úřady kvůli nehodě zvýšily limit radiace v okolí elektrárny Tchaj-šan v provincii Kuang-tung , aby zařízení nemuselo být odstaveno.
"Drobné poškození palivových tyčí je vzhledem k nekontrolovatelným dějům, jež mohou nastat při výrobě, převozu a zapojování, nevyhnutelné. Podobné případy se staly v mnoha jaderných elektrárnách ve světě a provoz tam byl zachován," uvedlo ministerstvo, z jehož prohlášení citoval státní list Global Times.
Mluvčí ministerstva zahraničí k nehodě v úterý řekl, že "podle kompetentních úřadů je provoz čínských jaderných elektráren úspěšný a nejsou žádné incidenty, které by ohrozily životní prostředí nebo veřejné zdraví".
Elektrárna Tchaj-šan se nachází 130 kilometrů od Hongkongu. Tato někdejší britská kolonie stejně jako Japonsko už v minulosti upozornily na možný únik radioaktivity ze zařízení a vyzvaly čínské úřady, aby svět o provozu poctivě informovaly. Japonské úřady podle středečního oznámení vlády zatím v monitorovacích stanicích zvýšenou radioaktivitu nezaznamenaly.