Hamáček obhájil křeslo šéfa ČSSD. „Jemu gratuluji, straně kondoluji,“ píše Pospíšil
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vicepremiér Jan Hamáček obhájil funkci předsedy vládní ČSSD. V prvním kole on-line hlasování dnešního sjezdu porazil díky 140 hlasům z 270 vyzyvatele ministra zahraničí Tomáše Petříčka a poslankyni Kateřinu Valachovou. Hamáček po zvolení řekl, že sociální demokraty čeká před sněmovními volbami šest měsíců tvrdé práce. Slíbil, že se strana pod ním udrží ve Sněmovně.
Hamáček v prvním kole získal podporu 140 delegátů, Petříček obdržel 95 hlasů a Valachová 23. Všechny kandidáty odmítlo 12 účastníků sjezdu s právem hlasovat. „Jsem připraven udělat maximum a pracovat na sto procent. Věřím, že to vidíme stejně. Pojďme do toho, zvládneme to. Slíbil jsem, že sociální demokracii do Sněmovny dovedu, a na tom trvám,“ řekl Hamáček.
Petříček: „Změna se nepodařila“
Dosavadní místopředseda Petříček k vítězství Hamáčkovi poblahopřál a současně poděkoval těm, kdo věřili jeho vizi. „Změna se nepodařila. Ale mám čisté svědomí, musela jsem to zkusit. Děkuji všem za podporu,“ napsala na twitteru Valachová. Soupeřům poděkovala za férový souboj a zdůraznila, že zůstává v týmu sociální demokracie.
Hamáček se stal předsedou ČSSD v únoru 2018, o rok později ho ve funkci potvrdili delegáti znovu. Strana pod jeho vedením nezvrátila sestup preferencí a ve volbách ztrácela. V komunálních volbách v roce 2018 přišla téměř o polovinu mandátů, o rok později ztratila zastoupení v Evropském parlamentu. Loni neobhájila ani jeden z deseti mandátů v Senátu a v komoře jí zbyli jen tři zástupci, ze všech subjektů přišla také o nejvíce postů v zastupitelstvech krajů.
Hamáček: „ČSSD nemá být oranžovou TOP 09 nebo Piráty“
Hamáček dnes v kandidátské řeči delegátům slíbil, že ČSSD ve Sněmovně udrží. Varoval před posunem do politického středu, stranu považuje za jediný demokratický levicový subjekt v Česku. „ČSSD nemá být oranžovou TOP 09 nebo Piráty, vyměnit svou minulost, program a voliče za potlesk na twitteru nebo v redakci Respektu,“ řekl.
Hamáčkovo zvolení by mělo znamenat, že sociální demokracie setrvá ve vládě s ANO. Znovuzvolený předseda zdůraznil, že nechce vyvolat politickou krizi, ale chce před volbami vést ideologický střet s pravicí. „Pokud spustíme politickou krizi, země bude debatovat o tom, kdo bude ministrem, zda bude úřednická vláda. A my budeme v koutě a ještě za to budeme odpovědní. To by byla fatální chyba. Já prosím, abychom ji nedělali,“ řekl.
„Nevím, zda je k čemu gratulovat,“ zní z opozice
Premiér Andrej Babiš (ANO) Janu Hamáčkovi ke znovuzvolení šéfem ČSSD pogratuloval. ČTK napsal, že čekal, že vicepremiér jeho kabinetu funkci obhájí. „Těším se na další spolupráci,“ uvedl. O přínosech a ztrátách, které plynou ze spolupráce s hnutím ANO pro sociální demokracii, polemizovali během celodenní diskuse delegáti sjezdu. Hamáčkova protikandidátka Kateřina Valachová dokonce avizovala v případě svého zvolení, že vyvolá dohodovací řízení s ANO, a to včetně jeho možného vyústění v odchod z vlády. Na nesnadnou pozici Hamáčka na sociálních sítích poukázali gratulanti z řad opozice.
„ČSSD vládne od roku 1989 nejdéle ze všech politických stran. Po ostudné osmileté vládě s Andrejem Babišem je čas, aby si od vládnutí odpočinula. Potřebuje to sama, ale hlavně naše země,“ napsal na twitteru po gratulaci Hamáčkovi ke znovuzvolení předseda opoziční ODS Petr Fiala.
„Znovuzvolenému předsedovi Janu Hamáčkovi gratuluji – straně kondoluji,“ uvedl bývalý předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil.
Podle kritiků spolupráce ČSSD a ANO ubírá vládní angažmá sociálním demokratům hlasy. Senátor Petr Vícha označil vstup ČSSD do Babišovy vlády před třemi lety za sebevraždu skokem z 15. patra, přičemž nyní letí kolem třetího.
„Nevím, zda je v dané situaci Janu Hamáčkovi k čemu gratulovat, ale každopádně jemu i ČSSD přeji dostatek síly, energie a dobrých rozhodnutí. Je to důležité nejen pro nejstarší stranu u nás, ale především pro naši zemi, která nutně potřebuje daleko lepší vládu, než je tato,“ glosoval volbu předseda lidovců Marian Jurečka.