Česko pozastavilo proplácení zemědělských dotací Agrofertu. Hrozí, že vrátíme 200 milionů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) pozastavil proplácení dotací Agrofertu, schválených od února 2017. Oznámil to ředitel fondu Martin Šebestyán. Následně ale dodal, že se SZIF se závěry předběžného auditu Evropské komise o střetu zájmů Andreje Babiše neztotožňuje. Stejný postup zvolí SZIF „z důvodu předběžné opatrnosti“ bude týkat i podniků rodiny ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), a to od 2. srpna 2018.
„Zpráva obsahuje chyby, úředníci ji musí pečlivě analyzovat. Mě se zpráva netýká, tím to končí. Dotazy musíte směřovat k autorům zprávy,“ řekl Toman novinářům s tím, že jeho samotného zpráva Evropské komise ze střetu zájmů nepodezírá. To samé konstatoval i Šebestyán. „Ve zprávě není explicitně konstatován střet zájmů pana ministra Tomana,“ uvedl Šebestyán. Česko bylo podle něj požádáno, aby vysvětlilo a doložilo postupy.
Toman dodal, že během zpracovávání odpovědi Komisi se nebudou poskytovat bližší informace. „Postupovat budeme stejně jako Evropská komise, která veřejně vyhlásila, že nebude audity komentovat,“ řekl Miroslav Toman.
Dotace nyní Česko, respektive platební agentura SZIF proplácet nebude. „Z důvodů předběžné opatrnosti SZIF nebude proplácet projekty holdingu Agrofert schválené po dni 9. února 2017, i přesto, že se neztotožňujeme se závěry předběžné zprávy,“ uvedl ředitel agentury Šebestyán. Od období 2. srpna 2018, kdy začalo platit unijní nařízení o střetu zájmů, se stopka proplácení dotací týká i podniků rodiny ministra Tomana.
Ministr Toman připustil, že Česku hrozí, že bude vracet 63 milionů korun z dvanácti projektů proplacených holdingu Agrofert od 9. února 2017. Tedy ode dne, kdy platí český zákon o střetu zájmů. Podle auditu činí dalších 150 – 170 milionů korun případná korekce za chyby při přidělování starších dotací Agrofertu. Vracet se tak může více než 200 milionů.
Nejnovější návrh auditu má podle ředitele fondu tři hlavní části, v první se řeší střet zájmů premiéra Babiše a Agrofertu. Ministerstvo již vyčíslilo 12 projektů v hodnotě 63 milionů korun, jichž se to týká, podle Šebestyána jde již o proplacené peníze. Druhá část zprávy řeší mimo jiné obecné postupy a náklady. Třetí část se zabývá možným střetem zájmů Tomana, který nebyl podle ministra a ředitele fondu konstatován.
Toman prý ovlivňovat „absolutně nemůže“
Toman už v pondělí na dotazy novinářů řekl, že on žádný střet zájmů nemá a na tom trvá. Dotace ve prospěch své rodiny podle svých slov ovlivňovat „absolutně nemůže“. Odmítl také to, že by v budoucnu mohly nastat problémy s celkovým čerpáním zemědělských dotací.
Koncern Agrofert, který kvůli zákonu o střetu zájmů předseda vlády vložil předloni do svěřenských fondů, má podle předběžných závěrů vracet nenárokové investiční dotace. Premiér chce s vedením EK mluvit o dříve zveřejněném návrhu auditní zprávy, podle něhož má na své někdejší podniky stále vliv a současně jako premiér má vliv i na použití unijních peněz. Babiš označil auditory za nekompetentní. Proti tomu se ohradil místopředseda EK Valdis Dombrovskis, podle něhož jsou auditoři objektivní a profesionální.