Život „na testech“ vláda tvrdě zpoplatní. Neočkovaní si ho budou kupovat po dnech
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Neočkovaným lidem se od listopadu z nařízení vlády ze dne na den výrazně zpoplatní běžný život. Ačkoliv ministerstvo zdravotnictví zkrátilo lhůtu u přesnějších PCR testů „jen“ na tři dny, v praxi mohou být často použitelné i jen na jeden den, to stejné pak platí pro testy antigenní. Pro neočkované to může znamenat značné výdaje navíc, pokud se tedy nezačnou naopak testování ještě více vyhýbat.
Testy „pro zábavu“, jak je dříve pojmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), budou už za pár dní jen velmi málo použitelné. Platnost přesnějších PCR testů se zkrátí z týdne na 72 hodin, u antigenních testů pak na 24 hodin. Jak ale ukazuje pohled na nabídky laboratoří, ale i dřívější zkušenosti z dob většího vytížení laboratoří, v praxi bude platnost PCR testů i značně kratší.
U řady laboratoří platí dodací lhůta výsledků až do 48 hodin. Pokud chce člověk jistotu doručení výsledku ještě ve stejný den či alespoň do 24 hodin, často si musí připlatit i několik set korun za expresní vyhodnocení. Ačkoliv tedy vláda slibuje ponechat zastropování ceny na zhruba 800 korunách za PCR test, je otázka, zda se vůbec vyplatí. Platnost 72 hodin totiž začíná od momentu, kdy je odebrán vzorek, nikoliv od doby doručení výsledků. Může se tedy stát, že lidé zaplatí minimálně čtyřnásobnou cenu oproti antigenním testům, aby mohli do restaurace či dalších služeb prakticky jen na jediný den.
Skokové zkrácení doby platnosti testů ve spojením s koncem jejich hrazení ze strany pojišťoven může mít podle některých odborníků opačný efekt. Jak ukazují například data dlouhodobé průzkumu Život během pandemie, testování se v současnosti dramaticky propadlo a na testy chodí také velmi málo lidí, kteří mají příznaky či kontakt s nakaženými.
Vláda chce vyvolat tlak zpřísněním kontrol potvrzení o bezinfekčnosti v restauracích a klubech či častějšími kontrolami hygien. Například podle sociologa Daniela Prokopa ale takto narychlo spuštěný mix kontrol a proplácení testů nebude fungovat, naopak povede k tomu, že se bude testovat méně lidí. Někteří restauratéři už také avizovali, že potvrzení hostům kontrolovat nebudou.
Ministr zdravotnictví Vojtěch přiznal, že nový přístup k testům je tlakem na očkování. Ačkoliv tedy i ze strany expertů ministerstva dlouhodobě zaznívá, že jsou problémem zejména nenaočkovaní lidé v seniorním věku, kterých stále zůstává několik set tisíc, vláda stupňuje tlak spíše na méně ohrožené mladší ročníky, u nichž je proočkovanost stále nižší.
Podobně jako u desítky předchozích vládních nařízení však není jisté, jak by takový přístup obstál u Nejvyššího správního soudu. „To nebude v podstatě už ničím jiným, než donucením k očkování, které je formulováno jako dobrovolné a tady to bude narážet na skutečnost, že je to obcházení zákona. Tady už se v podstatě jedná o analogickou záležitost, jako kdyby schválili očkování jako povinné, ale v zákoně to tak není,“ řekl deníku Echo24 odborník na zdravotní právo a expert Pirátů Ondřej Dostál.
Očekává, že zpoplatnění testů bude navíc znamenat naopak masivní pokles testování. „Nikdo za to platit nebude. Ale co je podstatnější, že skutečným efektem je to donucení k očkování a tady už ministerstvo úplně rezignovalo na to, že by přesvědčovalo o medicínské výhodnosti a postavilo se k tomu tak, že ty lidi donutí,“ dodal Dostál.