Nová jaderná dohoda je na spadnutí, tvrdí Írán
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dohoda o íránském jaderném programu mezi Teheránem a světovými mocnostmi je na spadnutí, uvedl na mezinárodní konferenci v Kataru Kámal Charrazí, vysoce postavený poradce íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Hlavní americký vyjednavač Robert Malley tak optimistický nebyl, píše Reuters. Šéf americké diplomacie Antony Blinken dodal, že USA nedovolí Íránu získat jaderné zbraně.
„Ano, je na spadnutí. Záleží na politickém názoru Spojených států,“ uvedl Charrazí, podle něhož je zásadní, aby Washington ze seznamu teroristických organizací vyškrtl íránské revoluční gardy. Je to podle něj národní armáda, a je proto nepřípustné, aby byla považována za teroristické uskupení.
Se slovy Charrazího kontrastovalo vyjádření amerického vyjednavače Malleyho, který řekl, že si bezprostřední domluvou není jistý. Malley také poznamenal, že Washington zatím nerozhodl, jestli gardy vyškrtne ze seznamu teroristických organizací. Každopádně podle něj USA ale řadu sankcí proti Teheránu ponechají v platnosti.
Americký ministr zahraničí Blinken během návštěvy Izraele znovu zopakoval „neochvějný“ závazek Washingtonu, že Teherán nikdy nezíská jadernou zbraň. Nejlepší cestou k tomu je podle něj právě návrat k mezinárodní dohodě o íránském jaderném programu.
Původní dohodu o jaderném programu uzavřel Írán v roce 2015 se Spojenými státy, Čínou, Ruskem, Británií, Francií a Německem. Výměnou za zrušení ekonomických sankcí uložila Teheránu omezit obohacování uranu a zaručit se, že nebude vyvíjet jaderné zbraně. Americký prezident Donald Trump ale v roce 2018 od dohody odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Teherán pak začal dohodu porušovat. Loni zahájili diplomaté jednání o obnovení dohody.