Slovenská média mají nahrávku z korupční kauzy Gorila, trvá témeř 39 hodin
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Do slovenských médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006 výměnou za její vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Nahrávku loni zajistila policie při domovních prohlídkách podnikatele Mariana Kočnera, který byl obviněn také z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Policie mezitím potvrdila její pravost. Penta nekalé jednání v kauze dlouhodobě popírá, nahrávky označila na nezákonný materiál a kvůli jejich úniku ohlásila podání trestního oznámení.
Korupční aféra vypukla už na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila, které podle nepotvrzených informací vypracovala slovenská tajná služba SIS na základě odposlechů bytu, kde se šéf Penty Jaroslav Haščák setkával s politiky a úředníky.
Z dokumentů vyplývá, že jediným z nyní předních slovenských politiků, který se s Hasčákem ve zmíněném bytě setkal, je šéf nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico. Tehdy byl opozičním politikem a v uplynulých letech opakovaně odmítl odpovědět na novinářské dotazy o své údajné schůzce s finančníkem. Podle listu Denník N je ale setkání Fica s Haščákem zaznamenáno na uniklé nahrávce s odposlechy a odpovídá dříve zveřejněnému přepisu.
List Sme napsal, že uniklý hlasový záznam má téměř 39 hodin a že jeho pravost zatím nelze ověřit. Není známo, zda uniklá nahrávka je totožná se záznamem, který získala policie. Samotnou nahrávku média zatím nezveřejnila.
Gorila je jednou z největších korupčních kauz v novodobé historii Slovenska. Týká se období, kdy byla u moci koalice stran pravého středu pod vedením premiéra Mikuláše Dzurindy. Po propuknutí aféry se v zemi konaly demonstrace proti korupci.
Podle zmíněných dokumentů se Haščák setkával v odposlouchávaném bytě v širším centru Bratislavy například s tehdejší členkou vedení Fondu národního majetku Annou Bubeníkovou nebo s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem.
Penta v reakci na informace o úniku nahrávek z kauzy Gorila do médií v prohlášení uvedla, že slovenský ústavní soud už v roce 2012 údajnou akci SIS pod názvem Gorila označil za nezákonnou. Tvrdila, že s nahrávkami je nezákonně manipulováno a že je nepovažuje za důvěryhodné. Jejich obsah proto nehodlá komentovat.
Na začátku tohoto týdne Denník N zveřejnil jinou nahrávku, podle které se bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka snažil s dalšími dvěma osobami prodat Haščákovi kopii nahrávky z kauzy Gorila. Tu si u něj prý odložil Kočner, který podle záznamu Trnkovi za jeho zmíněnou akci vulgárně nadával. Trnka pravost uniklé nahrávky z rozhovoru s Kočnerem popřel.