Vakcíny pro všechny a mír na Ukrajině. Papež pronesl tradiční poselství
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Papež František v tradičním vánočním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) v sobotu vyzval ke svornosti a dialogu, který je podle něj jediným prostředkem, jak vyřešit konflikty od rodinných až po ty válečné. V nynější době pandemie covidu-19 je zvlášť důležité, abychom se neuzavírali do sebe a nesnažili se věci zvládnout na vlastní pěst, prohlásil papež. Téma koronaviru se proplétalo celým jeho projevem.
„Naše schopnost udržovat sociální vztahy prochází v době pandemie tvrdými zkouškami, roste tendence stáhnout se do sebe, nesetkávat se s ostatními a nedělat věci společně,“ uvedla hlava katolické církve v poselství proneseném z balkonu Svatopetrské baziliky.
„Také na mezinárodní úrovni existuje riziko vyhýbání se dialogu, ačkoli jen ten může vést k dlouhodobému řešení konfliktů,“ podotkl papež a připomněl přitom utrpení lidí v konfliktních oblastech, jako je Sýrie, Jemen, Palestina, Afghánistán, Barma, Súdán či Jižní Súdán.
Papež také požádal Boha, aby „zabránil novému propuknutí dlouhodobého konfliktu“ na Ukrajině, která nedávno obvinila Rusko z rozmístění desítek tisíc ruských vojáků v blízkosti ukrajinské hranice v souvislosti s možným plánem rozsáhlé invaze. Moskva takové plány popřela.
„Jsme nadále svědky velkého množství válek, krizí a neshod. Zdá se, jako by nikdy neměly skončit, a my už je téměř nevnímáme. Tak jsme si na ně zvykli, že tyto obrovské tragédie přecházíme mlčením,“ prohlásil papež před nezvykle malým zástupem lidí na Svatopetrském náměstí, kam podle aktualizovaných odhadů agentury Reuters kvůli opatřením spojeným s šířením koronaviru a kvůli deštivému a větrnému počasí přišlo jen několik tisíc věřících.
Papež František rovněž apeloval, aby lidem nebyl lhostejný osud migrantů, uprchlíků, politických vězňů, žen, které jsou obětí násilí, a šikanovaných a týraných dětí a vyzval světové vůdce k ochraně přírodního prostředí pro příští generace.
Koronavirus
Papež také zdůraznil, že v době pandemie covidu musí mít všichni lidé, včetně těch nejchudších, přístup k zdravotní péči a k vakcínám. Boha požádal o „klid a jednotu pro rodiny“ a ocenil ty, kdo v těchto složitých časech bojují za jejich udržení.
Také vyzval všechny světové lídry, aby zahájili „trpělivý dialog“ k ukončení konfliktů a „potkávali se s ostatními a podíleli se“ v časech, kdy se jsou mnozí nuceni držet se od sebe.
František také poprosil Krista, aby „udzravil nemocné a inspiroval muže i ženy dobré mysli, aby hledali nejlepší způsoby, aby vyřešili současnou zdravotní krizi a její důsledky“. Zopakoval také, aby vakcíny proti viru byly dostupné všem.