Turecko apeluje na Čínu, aby zavřela internační tábory pro muslimské Ujgury
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Turecko vyzvalo Čínu, aby zavřela takzvané převýchovné tábory, v nichž drží více než milion příslušníků menšinového ujgurského etnika. Ankara se na čínské úřady obrátila poté, co se objevily zprávy, že v jednom z těchto táborů zemřel známý ujgurský hudebník. Informoval o tom v neděli zpravodajský server BBC News.
Ujgurové jsou turkické etnikum žijící hlavně v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny. Mluví jazykem, který je příbuzný turečtině. Čínské úřady drží muslimské Ujgury v táborech pod záminkou boje proti terorismu. OSN již dříve vyzvala k jejich propuštění.
Turecké ministerstvo zahraničí Čínu obvinilo, že Ujgury "mučí v koncentračních táborech". V jednom z těchto táborů v Sin-ťiangu si údajně odpykával osmiletý trest i známý hudebník Abdurehim Heyit, který hrál na dvoustrunný nástroj zvaný dutar. Heyit studoval v Pekingu a svého času byl v Číně velmi uznávaný.
Úřady hudebníka prý zadržely kvůli písni zvané Otcové. Její text vychází z ujgurské básně, která vyzývá mladší generace, aby respektovaly oběti svých předků. Osudnými se Heyitovi stala slova "váleční mučedníci", která očividně vedla čínské úřady k závěru, že hudebník představuje teroristickou hrozbu, napsal server BBC News.
Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy v sobotu prohlásil, že hudebníkova smrt (která ovšem ještě nebyla oficiálně potvrzena) "stupňuje reakce turecké veřejnosti na vážné porušování lidských práv v Sin-ťiangu", a vyzval generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, "aby podnikl účinné kroky k ukončení této lidské tragédie".
"Není žádným tajemstvím, že více než milion Ujgurů je vystaven mučení a politickému vymývání mozků ve věznicích," prohlásil Aksoy. Ti, kteří ještě nebyli zadrženi, jsou "pod silným tlakem", uvedl.
"Znovuzavedení koncentračních táborů ve 21. století a systematická asimilační politika proti Ujgurům ze strany čínských úřadů jsou nelidské," dodal Aksoy.
Muslimští Ujguři si dlouhodobě stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.