STEM ukazuje změnu trendu. Do čela průzkumu se vrátilo ANO, naději na sněmovnu má i Šlachta
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Červnový volební model společnosti STEM přisuzuje vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny hnutí ANO. Jde už o několikátý průzkum v řadě, v němž se hnutí Andreje Babiše vrátilo na první příčku. Dostalo by 26,7 procenta hlasů před druhými Piráty a STAN s 24,1 procenty hlasů. Třetí by skončila koalice Spolu, brala by 17,4 procenta. Čtvrtá by byla SPD Tomia Okamury. I podle tohoto průzkumu by do sněmovny těsně proklouzlo i hnutí Přísaha Roberta Šlachty.
SPD by obdrželo 10,9 procenta hlasů. Své zastoupení v dolní komoře by pak podle STEM měli i sociální demokracie s komunisty, oba subjekty by získaly shodně 5,5 procenta. Přísaha by měla 5,1 procenta.
Tradičně odlišně by vypadala situace pře přepočtu na výsledky jednotlivých stran. Tam by skončilo první ANO s 27 procenty, druzí Piráti s 15,5 procenty a třetí SPD s 11,1 procenty. V rámci statistické chyby by až jako čtvrtí skončili občanští demokraté s 10,9 procenty. Starostové by dosáhli na 8,7 procenta, komunisté na 5,6 procenta a ČSSD na 5,4 procenta. Na pětiprocentní hranici by balancovala Přísaha Roberta Šlachty, naopak propadly by TOP 09 a KDU-ČSL.
„Hnutí ANO je stále široce rozkročené, silně sbírá podporu zejména v táboru levice. Jeho možní voliči mají obstojný zájem o politiku, intenzita osobní vazby ke straně je u nich pevná a motivace k účasti ve volbách je na průměrné úrovni,“ míní k tomu STEM. „Piráti jsou na místě druhém, jejich podpora od dubna oslabila. Stojí si stále dobře u mladých voličů a příznivce mají i u těch ve středním a vyšším věku. Motivace jejich potenciálních voličů k volební účasti je sice podprůměrná, zájem o politiku i vztah ke straně oproti dřívějšku vzrostl,“ dodala agentura.
STEM model realizovalo mezi 21. a 29. červnem 2021. Průzkumu se zúčastnilo 1010 respondentů.