Vybojuje Hamáček pro Pocheho post ministra? ČSSD míří do vlády
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Výsledek referenda ČSSD je úspěchem pro předsedu strany Jana Hamáčka a krokem, který Česko přiblížil vládě s důvěrou. Hamáčka ale hned vzápětí čeká další zkouška. S premiérem Andrejem Babišem se sejde nad jmény ministrů příštího kabinetu ANO a ČSSD s podporou komunistů. Babiš je v neděli odnese prezidentu Miloši Zemanovi na Hrad. Zeman dlouhodobě avizuje, že má problém s kandidátem sociálních demokratů na post ministra zahraničí Miroslavem Pochem. K prezidentovi se nově přidal i Babiš, který řekl, že Pocheho do vlády nenavrhne. „Pevně věřím, že tento rozpor případně vyřeší pan předseda Hamáček s panem prezidentem,“ uvedl.
Premiér Andrej Babiš už má jistého koaličního partnera. ČSSD se vyslovila pro menšinovou vládu s hnutím ANO za podpory komunistů. Zbývá tedy dohodnout toleranci s KSČM a donést na Hrad jména kandidátů na ministry. Poté se do centra dění opět dostane prezident Miloš Zeman. Ten uvedl, že chce se všemi kandidáty na ministry hovořit. Teprve až jmenuje celou vládu, běží třicetidenní lhůta, během níž vláda musí požádat o důvěru Poslaneckou sněmovnu. Hlasování o důvěře by se mohlo podle Babiše uskutečnit ve středu 11. července.
„Musí skončit doba, kdy se sociální demokracie věnovala spíše sama sobě. Musíme se věnovat našim voličům,“ uvedl v pátek v Lidovém domě předseda strany Jan Hamáček. Na cestě k plnohodnotné vládě nicméně ještě zbývá udělat několik kroků. Hamáček se proto dnes sejde s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem. Projednávat budou jména kandidátů na ministry. Za ČSSD v ní mají být mimo Hamáčka ještě Miroslav Toman, Petr Krčál, Antonína Staněk a Miroslav Poche. Právě s posledním kandidátem ale může nastat problém. Prezident Miloš Zeman se totiž netají s tím, že s tímto kandidátem na ministra zahraničí má velký problém.
Poche deníku Právo řekl, že neustoupí, protože cítí podporu a navíc spor podle něj není o něm. „Zá se mi, že konflikt je uměle vytvořený a je zcela záměrný, protože tu zřejmě vzniká jiná varianta spolupráce bez ČSSD,“ řekl Právu. Dodal, že je na Janu Hamáčkovi, aby to „panu premiérovi vysvětlil“.
Pro Hamáčka tak bude velká zkouška, zda Pocheho do Černínského paláce, kde resort zahraničí sídlí, prosadí. Spekulace se totiž týkají změny, v rámci níž by ČSSD místo resortu zahraničí připadla obrana. Hamáček to ale v pátek odmítl. „Nevím, odkud je zdroj této spekulace. Nebyl ale určitě z vedení sociální demokracie,“ uvedl Hamáček.
V neděli se následně setká premiér Babiš s prezidentem Milošem Zemanem, aby mu představil členy vlády. Babiš v sobotu deníku Právo sdělil, že Pocheho do vznikajícího kabinetu nenominuje. „Představy pana Pocheho o migraci jsou v zásadním rozporu s mými představami. Proto nemohu pana Pocheho navrhnout. Pokud naše vláda myslí vážně boj proti migraci a kvótám, tak nemůže být jejím členem člověk, který podporuje kvóty,“ nechal se slyšet premiér. Podle něj připadá vyřešení případného sporu na Zemanovi s Hamáčkem.
Babiš zatím jména svých ministrů tají. Jistotou v hnutí ANO ale tedy je, že ji opustí ministr zahraničí Martin Stropnický a ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ze „starého“ kabinetu, dnes úřadujícího v demisi, se do nové probojuje zřejmě ministryně financí v demisi Alena Schillerová a ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec. Více píšeme zde.
V pátek se v médiích také objevila zpráva, že příštím ministrem průmyslu by se v druhé vládě Andreje Babiše mohl stát jeho poradce a podnikatel František Koníček. Naznačuje to mimo jiné fakt, že Koníček opustil funkce v dozorčích radách.
KSČM je ochotna tolerovat vládu při splnění svých sedmi podmínek
KSČM je ochotna zvážit toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD, pokud programové prohlášení kabinetu bude obsahovat sedm základních programových požadavků komunistů. ANO má přitom zaručit, že příslušné návrhy zákonů sněmovna projedná nejpozději půl roku před koncem volebního období. Na dnešním jednání se na tom shodlo užší vedení strany. Definitivní rozhodnutí padne po ukončení politických jednání, na ústředním výboru KSČM. Má se sejít za 14. dní.
Předseda KSČM Vojtěch Filip do té doby bude s premiérem Andrejem Babišem (ANO) jednat o upřesnění termínů schvalování jednotlivých zákonů. Dohoda s ANO podle Filipa stojí na principu jednorázové podpory vzniku menšinového kabinetu. „Pak na toleranci v průběhu volebního období s tím, že sedm programových priorit se stává součástí programového prohlášení. Priority bude předkládat vláda, poslanci KSČM budou mít právo předkládat další návrhy podle svého programu a vláda nebude zdržovat projednávání těchto návrhů,“ popsal Filip dohodu s ANO. Nestane se pak podle něj jako v minulých volebních obdobích, že návrhy KSČM plénum ani neprojedná.