Nezvěstný představitel Wirecard se chvástal, že má tajné dokumenty o novičoku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bývalý provozní ředitel firmy Wirecard Jan Marsalek se měl chlubit, že má ve svém držení tajné dokumenty o užívání ruského jedu známého jako novičok na území Velké Británie. Podle deníku The Financial Times měl představitel německé firmy dokumenty zmiňovat před londýnskými byznysmeny, aby mezi ně pronikl. Marsalek je od odhalení kauzy firmy Wirecard, která měla prát špinavé peníze a dostala do problémů tisíce držitelů karet, nezvěstný.
Podle deníku The Financial Times, který měl do zmíněných dokumentů nahlédnout, se jimi Marsalek chlubil britským podnikatelům, aby s nimi navázal kontakt. Ti měli jeho snahu považovat za velmi bizarní.
Dokumenty měly zmiňovat také jed novičok, který měli ruští agenti použít při pokusu zavraždit bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Skripal i jeho dcera však otravu z března roku 2018 v britském městě Salisbury přežili, ale od té doby se ukrývají neznámo kde.
Novičok byl následně předmětem i české politické scény. Prezident Miloš Zeman totiž po otravě Skripalových uvedl, že novičok se v Česku vyráběl a testoval. „Loni v listopadu ve Vojenském výzkumném ústavu ministerstva obrany v Brně byl testován nervově paralytický jed označovaný jako A230. Množství vyrobeného jedu bylo údajně poměrně malé a po testování byl tento jed zničen,“ citoval Zeman v květnu 2018 ze zprávy BIS.
Marsalek zmizel během června, když vyšlo najevo, že firmě Wirecard, v níž působil coby provozní ředitel, chybí téměř 2 miliardy eur. Ty měly být na určitých účtech, ale firma přiznala, že pravděpodobně neexistují. Původně se mělo za to, že utekl na Filipíny, kam si zarezervoval letenku. Tamní ministr spravedlnosti Menardo Guevarra však uvedl, že na Filipíny Marsalek nevkročil.
O firmě, která zpracovává finanční transakce mimo jiné i pro společnosti Visa a Mastercard, vyšlo před několika týdny najevo, že jí chybí asi 1,9 miliardy eur (téměř 51 miliard Kč). Tehdy Wirecard přiznala, že zmíněné účty, kde mají peníze být, asi vůbec neexistují. Dlouhodobý auditor Wirecardu společnost EY svého klienta obvinila ze sofistikovaného podvodu. Před 14 dny jmenoval mnichovský soud insolvenčního správce firmy.
V Německu byla Wirecard považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Její pád zasáhl i klienty v České republice.