V armádě Saúdské Arábie budou sloužit i ženy. Poprvé v historii
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Saúdská Arábie poprvé ve svých dějinách umožnila ženám hlásit se do armády. Obyvatelky království do čtvrtka mohou podávat přihlášky v provinciích Rijád, Mekka, Medína a Kasím. Do bojových operací ženy zřejmě zapojeny nebudou, ale mohou získat zkušenosti v oblasti bezpečnosti, informoval zpravodajský server BBC.
Ženy, které se ucházejí o místo v saúdskoarabské armádě, musejí mít středoškolský diplom a být ve věku 25 až 35 let. Další podmínkou je, že jejich opatrovník, tedy manžel, otec, či bratr, musí žít ve stejné provincii, kde se žena uchází o místo.
Rozhodnutí umožnit ženám vstoupit do armády patří k reformám, které nábožensky konzervativní země v posledních měsících ve vztahu k ženám zavádí. Král Salmán loni vydal nařízení, v jehož důsledku bude ženám v království od června letošního roku umožněno řídit auto. Minulý měsíc jim bylo povoleno zúčastnit se fotbalových zápasů.
Ochránci lidských práv nicméně upozorňují, že v zemi stále platí zákon o mužském opatrovnictví, navzdory tomu, že vláda v minulosti tvrdila, že ho zruší.
Zákon o opatrovnictví zakazuje ženám cestovat, vdávat se, či dokonce opustit vězení, bez svolení jejich opatrovníka. V některých případech musí opatrovník také souhlasit s lékařským ošetřením či s přijetím ženy do zaměstnání.
Ženy v Saúdské Arábii jsou rovněž oddělovány od mužů, kteří nejsou jejich příbuznými. Na veřejnosti musejí nosit šátek zakrývající vlasy a hábit, který se jmenuje abája a zakrývá celé jejich tělo.