KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ

Nejlepší covidová investice

KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ
Nejlepší covidová investice

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Přinejmenším od jedenáctého října, kdy nám to na dramatické tiskovce z průhonické Sokolovny oznámil do péřovky vystrojený premiér Andrej Babiš ve slavném projevu poptávající operátory do call center, víme, že se lidé vyhýbají testování na čínský koronavirus a trasování svých kontaktů. Babiš tehdy přiznal, že v systému elektronických žádanek na testy, které dostávají ti, co se prokazatelně potkali s nakaženým, bylo přes víkend 36 tisíc lidí, kteří žádanky měli, ale testovat se nenechali.

Než se začne očkovat, je jedinou cestou, která brání brutálnímu zavírání společnosti a ekonomiky, testování, trasování kontaktů, izolace nakažených a ochrana zranitelných. Po tři čtvrtě roce života s čínským virem to máme prokázané. Nikdo nic lepšího nevymyslel. Země, které testovaly, trasovaly a chránily ohrožené, zároveň nejméně zavíraly společnosti a mají nejméně mrtvých. V Evropě je tím úspěšným exemplářem především Dánsko.

Jedna věc je logistická schopnost státu zorganizovat testování. Druhá ochota lidí nechat se testovat, když mají příznaky nebo se potkali s nakaženým. V logistice vláda Andreje Babiše od jara trestuhodně selhává. Ta poptávka po operátorech call center z průhonické Sokolovny je toho ukázkou.

Z řady průzkumů a dat už teď víme, že se lidé vyhýbají testování a hygieně nehlásí svoje kontakty. Průměr ohlášených kontaktů je v poslední době méně než jedna osoba, což je zjevně realitě velmi vzdálené. Na jaře to bylo v průměru jedenáct kontaktů.

Od té doby se hodně věcí změnilo. O viru toho mnohem víc víme, takže lidé lépe vyhodnocují svoje osobní riziko a přestali se bát. Uvažují jinak. Mnoho z nich se víc než viru bojí ztráty části svých příjmů a životní úrovně, pokud by zůstali doma s pozitivním testem v karanténě. Na nemocenské dostanou jen 60 procent svých příjmů. A to ještě do určitého limitu. Zároveň je v řadě míst republiky stále těžko dostupné se na test dostat. Třeba Vysočina je odstrašujícím případem nedostupnosti testovacích míst. Ne náhodou proto aktuálně okres Havlíčkův Brod patří k nejhůř zasaženým. Mnoho lidí tak s příznaky raději zůstane doma, když jim to firma dovolí. Nebo to prostě přechodí a covid roznesou po pracovišti. Ne náhodou se právě v práci nakazí nejvíc lidí.

Dávno byla namístě úvaha, jak motivaci k testování zvýšit. Odpověď je v tomto případě dost jednoduchá. Co nejvíc dostupný test a plná náhrada platu bez jakéhokoliv stropu.

Národní ekonomická rada vlády to navrhovala už před několika měsíci. Ještě před památnou péřovkovou tiskovkou ze Sokolovny. Vláda to ignorovala. NERV upozorňoval, že ochota lidí jít na testy a do karantény je s náhradou příjmu přímo svázaná. Mluvil jak do dubu.

Prý je to moc drahé a zneužívalo by se to. Celkem obligátní odpověď Babišovy vlády na ty nejrozumnější nápady v covidové krizi. Takhle torpédovala na jaře odklad nebo odpuštění sociálního pojištění nebo DPH, což byla nejjednodušší cesta, jak nechat peníze lidem, kterým zavřela podnikání. Stejně vláda reagovala na návrh NERV, aby se už v létě masivně posílilo trasování přijetím osmnácti set nových operátorů. Prý je to moc drahé. A stejná reakce přišla i na nápad motivovat lidi k testování tím, že se jim bude hradit v případě nákazy celý plat.

Teď, mnoho dní po dvanácté, s tímto návrhem přichází ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Je to ta nejlepší investice, kterou stát může v této chvíli do toho, aby udržel nákazu pod kontrolou, dát. Je to velmi jednoduché. Byrokraticky absolutně nenáročné. A pokud bude plná náhrada vázána na pozitivní test, je to v zásadě nezneužitelné. Pozitivní testy jsou v databázi hygieny, s nimi a s potvrzením o pozitivním testu se spojí i náhrada platu.

Je otázka, jestli by stoprocentní náhradu platu měli dostávat i lidé, kteří pozitivní uvedou jako kontakty a oni skončí v karanténě. Je to logické. Tady už je částečně možnost zneužití, že pozitivní uvede jako kontakt někoho, s kým se nepotkal, a jen mu přihraje deset dní bez práce se sto procenty platu. Takový člověk ale na sebe zároveň bere i všechna omezení, která karanténa přináší. Což zneužívání výrazně limituje.

Není to složité, jak se vymlouvá ministryně financí Alena Schillerová. Je to naopak velmi jednoduché. A i kdyby část lidí náhrady zneužila, je to výrazně levnější než ty miliardy, které stojí každý den zavřené ekonomiky. Pro tuto vládu je přízračné, že tupým škudlením u milionů vyhazuje desítky miliard. Ta krátkozrakost je zarážející.

Argument, že je složité mít dvě úrovně nemocenské, je čistě zástupný a jen ukazuje byrokratickou neochotu. Covid vláda vyhodnocuje jako tak infekčně nebezpečnou nemoc, že kvůli ní opakovaně zavírá společnost a ekonomiku. Žádná taková jiná tady v této chvíli není. Takže je zcela legitimní, když bude opravdu motivovat lidi, aby se testovali a hlásili své kontakty. Finanční motivace patří k těm nejlepším.

Kdyby s tím vláda přišla už v létě, mohli jsme si ušetřit desítky miliard a stovky mrtvých.