ČEZu poklesl meziročně zisk o 17 %. I tak vydělal 7,3 miliardy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Energetické společnosti ČEZ klesl v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně čistý zisk o 17 procent na 7,3 miliardy korun. Za poklesem podle firmy stojí loňský jednorázový výnos z dohody o narovnání se Sokolovskou uhelnou i nižší ceny elektřiny a nižší výroba paroplynové elektrárny Počerady. Tržby klesly o 14 procent na 45,4 miliardy korun, oznámila firma. Analytici uvedli, že výsledky jsou mírně za očekáváním. Podle nich zklamala především výše reportovaných tržeb.
„Naše odhady tržeb byly posazeny na úroveň 55 miliard korun a tržní konsenzus činil 53 miliard korun. Nižší výnosy, než se čekalo, byly podle našeho názoru způsobeny zejména slabší výrobou elektřiny, která meziročně klesla o téměř sedm procent na 16,2 terawatthodiny. Výroba byla negativně ovlivněna zejména nízkou výrobou z tuzemských uhelných elektráren,“ uvedl analytik Fio banky Jan Raška.
Mluvčí ČEZ Roman Gazdík upozornil, že meziroční pokles provozních výnosů je dán především změnou vykazování vybraných výnosů a nákladů. „Prodejní společnosti již do výsledovky nezahrnují příjmy a výdaje za distribuci a související služby, které odpovídají příjmům distribučních a přenosových společností,“ dodal.
Výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně klesla o sedm procent na 15,6 terawatthodiny (TWh), přičemž výroba z jaderných zdrojů činila stejně jako před rokem 7,1 TWh. Výroba elektřiny z větrných, fotovoltaických a malých vodních elektráren naopak meziročně stoupla o dvě procenta na 0,6 TWh. Podíl výroby z bezemisních zdrojů činil 52 procent a dlouhodobě roste. Před deseti lety činil 38 procent.
Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček míní, že ČEZ se v posledních letech zaměřil více než na ziskovost na ekologii svých provozů, což podle něj může být výhodné z dlouhodobějšího pohledu v důsledku zpřísňujících se evropských limitů. „Pro výsledky ČEZ v následujících obdobích bude důležitý vývoj ceny elektřiny. V důsledku rostoucí ceny ropy a dalších komodit by přitom cena elektřiny mohla spíše růst,“ dodal.
Finanční ředitel ČEZ Martin Novák v rozhovoru připustil, že hospodářské výsledky firmy by se mohly v příštích letech postupně lepšit. Odhadovat, zda jejich dno bude přímo v letošním roce, je podle něj ale zatím předčasné.
Čistý zisk ČEZ očištěný o mimořádné vlivy, ze kterého počítá dividenda, loni činil 20,7 miliardy korun, meziročně o pět procent více. Pro letošní rok firma očekává očištěný čistý zisk jen mezi 12 a 14 miliardami korun. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.